Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
4 czerwca 2001 r., godz.18.00

Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa
5 czerwca 2001 r., godz.18.00

 

Enno Kaufhold w Warszawie

 

Dr. Enno Kaufhold wygłosi odczyt pt. "Polityka i historia we współczesnej sztuce fotografii" 4 czerwca w sali Kina/Audytorium CSW o godz. 18.00.

Dzień później tj 5 czerwca br. O godz. 18.00 weźmie udział jako kurator w otwarciu wystawy Marka Poźniaka pt" Przeszłość w teraźniejszości" w Małej Galerii ZPAF-CSW przy pl. Zamkowym 8 w Warszawie.


 

 Enno Kaufhold

Dr. Enno Kaufhold
Fot. K.Wojciechowski


Dr. Enno Kaufhold studiował na Uniwersytecie w Hamburgu. Dr filozofii historii, historii sztuki i historii fotografii. Wykładowca akademicki, fotograf, pisarz i krytyk, wybitny znawca niemieckiej sztuki fotograficznej szczególnie okresu piktorializmu. Autor licznych publikacji historycznych dotyczących m.in. twórczosci takich artystów jak: Heinrich Kuehn, Hugo Erfurth, Max Ehlert, Fritz Henle, Heinrich Zuelle. Zajmował się również historią niemieckiej fotografii mody.

Niezależny kurator m.in. autor koncepcji i realizacji ( wraz z Barbara Straką) dużej międzynarodowej wystawy i sympozjum pt. 1 ARS BALTICA TRIENNIAL OF PHOTOGRAPHIC ART. "The Return of the Past - The End of Utopias" Wystawa ta w latach 1996 - 1998 prezentowana była w kilku krajach Europy m.in. również w Polsce (CSW Warszawa, ARSENAŁ BWA Poznań). W roku ubiegłym był kuratorem dużej wystawy retrospektywnej Wojciecha Prazmowskiego w IFA Gallery w Berlinie.

Enno Kaufhold wydał kilka autorskich książek fotograficznych. Interesuje się również zjawiskami w obszarze komercyjnego obiegu fotografii artystycznej. Regularnie zamieszcza swoje artykuły w hamburskim piśmie PHOTONEWS i wydawanym w Getyndze "European Photography".

Bierze udział w licznych sympozjach międzynarodowych na temat fotografii współczesnej - ostatnio w międzynarodowym sympozjum z okazji "Festival of Light" w Odense w Danii. W 1993 roku uczestniczył w sympozjum na temat fotografii krajów bałtyckich organizowanym przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Początkowo związany z Hamburgiem, w latach 80-tych mieszkał w Nowym Jorku. Od 1990 mieszka w Berlinie.

Pobyt Dr Enno Kaufholda w Warszawie organizowany jest we współpracy z Goethe Institut.

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2019 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2019 Zeta-Media Inc.

 

02 - 06 - 01