World Press Photo
Wystawa w Zachęcie
otwarcie 7 czerwca 2001 r.

Wystawa laureatów Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej
Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików
otwarcie 8 czerwca 2001 r.

 

Podwojne święto fotografii prasowej

 

OBYDWIE wystawy są w tym roku bardzo interesujące i fakt, że prezentowane są jednocześnie siłą rzeczy powoduje narzucające się porównania. Już podczas otwarcia w Starej Galerii, nowy, wybrany niedawno prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF, znany fotoreporter Chris Niedenthal powiedział, że tegoroczna wystawa polskich fotoreporterów nie musi mieć kompleksów wobec tej międzynarodowej w Zachęcie. Jest bardzo żywa, nie epatuje okrucieństwem i tragediami, jakich nie oszczędza nam zwykle World Press Photo, jest natomiast bliżej człowieka, jego problemów, porusza ważne zagadnienia z codziennego życia. A licznie przybyła na otwarcie publiczność, w tym sporo ludzi młodych, potwierdza stale rosnące w Polsce zainteresowanie tą dziedziną fotografii.

Potwierdza to również duża frekwencja w Zachęcie - wystawa World Press Photo jest w tym roku bardziej wyciszona, więcej jest tam fotografii oddziałującej na widza nie tylko dramatyzmem wydarzenia, ale również estetyką, nastrojem, dążeniem do przekazania treści poprzez formę, co nie było do te pory tej wystawy najmocniejszą stroną.

 

Wystawa World Press Photo w warszawskiej Zachęcie. Fot. Piotr Molęcki/GW

 

Tegorocznym zwycięzcą Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej został Piotr Janowski. Otrzymał nie tylko główną nagrodę za zdjęcie roku ale również I nagrodę w kategorii "Wydarzenia" za reportaż pt. "Intifada". Jego udziałem stała się też nagroda "Rzeczpospolitej" za "Najlepsze zdjęcie o Polsce" - fotografie o najmniejszej szkole we wsi Kunkowo.

Prawie wszyscy laureaci to fotografowie ściśle prasowi - jedynym w tej grupie który nie pracuje na stałe z prasą jest Konrad Pustoła, laureat I nagrody w kategorii "Świat, w którym żyjemy". Otrzymał ją za fotoreportaż pt. "Sanna", opowiadający o życiu w Bieszczadach.

M.G.

 

Piotr Janowski (z lewej) - Laureat nagrody "Zdjęcie Roku" na tegorocznym konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001, z fotoedytorem Gazety Wyborczej, Arturem Łasiukiem (w środku). Fot. Piotr Molęcki/GW

 

Przeczytaj:

W fotoTAPECIE poprzednio:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2018 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2018 Zeta-Media Inc.

 

22 - 06 - 01