"Supernatural (after Piero di Cosimo)":
New photographs in Grass by Heather Ackroyd and Dan Harvey
Sidney R. Yates Gallery, Chicago Cultural Center
78 E. Washington, Chicago, Illinois 60602

 

 

Fotografia z trawy

W Chicagowskim Centrum Kulturalnym można oglądać jedną z najbardziej niezwykłych fotografii świata. W półmroku sali Sidney R. Yates Gallery, której okna zasłonięto grubymi kotarami, wisi ogromna (9.75 na 4 metry) kopia obrazu "Satyr opłakujący nimfę" renesansowego malarza włoskiego Piero di Cosimo. Autorami dzieła i jednocześnie wystawy pod nazwą "Supernatural (after Piero di Cosimo)" jest współpracująca ze sobą od dawna para brytyjskich artystów: Heather Ackroyd i Dan Harvey.

 


Heather Ackroyd i Dan Harvey: "Supernatural (after Piero di Cosimo)", Sidney R. Yates Gallery, Chicago. Fot. K. Cygielska

 

Jest to w pełnym znaczeniu tego słowa fotografia, choć jej podłożem jest wyłącznie trawa, a czynnikiem światłoczułym - zawarty w niej chlorofil. Trawa, wyhodowana z nasion metodą hydroponiczną, była przez cały czas naświetlana poprzez odpowiedniej wielkości negatyw, aż do osiągnięcia pełnej skali tonów, takiej samej, jak w fotografii czarno-białej, tyle że cienie są zielone, a światła żółte. Wtedy została "zabita". Jak powiedzieli autorzy, w czasie wernisażu trawa "właśnie umierała".

Ackroyd i Harvey "hodują" swoje fotografie w wielu miejscach świata - w Europie, Ameryce i Australii. Ich współpraca datuje się od roku 1990, kiedy stworzyli we Włoszech "The Other Side", żywy pokój ze ścianami i sufitem z trawy wyrosłej na glinie. Przypadek, który sprawił, że cień drabiny zostawił ślad na zielonej ścianie, podsunął im pomysł opracowania unikalnego rodzaju fotografii.

Ponieważ chlorofil łatwo reaguje na zmieniające się warunki świetlne, najtrudniejszym problemem było - tak samo, jak dla wczesnych fotografów - utrwalenie szybko zanikającego obrazu. Udało się to dopiero w 1997 roku - w walijskim Institute of Grassland and Environmental Research wyhodowano wtedy nowy gatunek trawy, zwany staygreen, która długo utrzymuje zieleń, pod warunkiem przerwania jej procesów życiowych i ograniczenia dostępu światła.

Chicagowska wystawa będzie otwarta do 28 września 2003 r.

Krystyna Cygielska

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2019 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2019 Zeta-Media Inc.

 

28 - 07 - 03