Galeria Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Warszawa ul. Spokojna 15
Wystawa w ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej
22 maja - 7 czerwca 2009
Jindřich ©treit: Fotografie 1965-2005

RETROSPEKTYWNA wystawa Jindřicha ©treita, przygotowana przez Tomáąa Pospěcha, jest pierwsz± obszern± wystaw± prezentuj±c± czterdziestoletni dorobek fotografa. Na dzieło wybitnego dokumentalisty składaj± się głównie fotografie wsi, robione przez pierwsze kilka dekad w okręgu Bruntal w Czechach, a po 1989, również w innych krajach takich jak Francja, Austria, Irlandia, Japonia czy kraje post sowieckie.

Fot. K. Wojciechowski
Wystawa prezentuje ponad 160 zdjęć, wykonanych, wywołanych i powiększonych własnoręcznie przez ©treita. Powiększenia, których przygotowanie zabrało około pół roku, zostały przygotowane specjalnie na retrospektywę. Jest to warte podkre¶lenia, bo obecnie rzadko się zdarza, żeby współczesne wystawy klasycznej fotografii czarno-białej były tak konsekwentnie i własnoręcznie przygotowywane przez autora. Coraz czę¶ciej mamy do czynienia z wydrukami z zeskanowanych i obrobionych cyfrowo negatywów.
Dla ©treita, który przez wiele lat mieszkał na wsi, ludzie i sytuacje z jego bezpo¶redniego otoczenia, były naturalnym tematem do fotografowania. Jego życiorys był w dużym stopniu spleciony z realiami społeczno-politycznymi czasów, które z wielkim talentem dokumentował. Szczero¶ć jego fotografii pokazuj±cych puste sale na zebraniach i koncertach czy "procesję" komisji wyborczej do pracuj±cej w polu kobiety, ujawniała absurdalno¶ć systemu komunistycznego i była w konflikcie z poprawno¶ci± polityczn± wymagan± przez lokalne władze. Za te zdjęcia ©treit stracił pracę jako dyrektor wiejskiej szkoły i na cztery miesi±ce trafił do więzienia. Zreszt± był to jedyny czeski dokumentalista, który za swoje zdjęcia był w ten sposób represjonowany przez władze. Po wyj¶ciu z więzienia i powrocie na wie¶, z zakazem wstępu do budynku szkoły, pracował jako dyspozytor na państwowej famie, kontynuuj±c fotografowanie wsi i koncentruj±c się na tematyce pracy, relacji damsko-męskich, rodziny, uroczysto¶ci religijnych. Jego fotografie s± ciepłym, humorystycznym, przewrotnym spojrzeniem na ¶wiat jaki go otaczał. W takim podej¶ciu do bohaterów swoich zdjęć, ©treit przypomina Bruegela.






Po roku 1989 fotograf skupił się na przemianach stylu życia i oczekiwań społecznych ¶rodowiska wiejskiego. Jednocze¶nie zacz±ł realizować projekty poza Czechami, do których należy na przykład na pocz±tku lat 90. w Austrii "Farma". Repertuar tematyczny fotografa poszerza się wykraczaj±c poza problematykę zwi±zan± z wsi±, czego przykładem jest projekt dokumentuj±cy ludzi pracuj±cych w przemy¶le ciężkim. Te zdjęcia jasno pokazuj± że talent ©treita wykracza daleko poza umiejętno¶ć pokazania surrealistycznego humoru życia w komunistycznych Czechach. Jego zdjęcia wykonane na całym ¶wiecie przedstawiaj± zwykłych ludzi z głębok± wrażliwo¶ci± i poruszaj±cym humanizmem.
Basia Sokołowska





Zobacz też:

Fot. K. Wojciechowski.

Copyright © 1997-2018 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2018 Zeta-Media Inc.