Liget Gallery
Ajtsi Drer sor 5, Budapest
19.09. - 9.10.2014.

 

Jeden rok

Tytuł tego pokaźniego albumu jest nieco przewrotny – Lekki powiew wolności…. Nie był to jednak lekki powiew…  był to bez wątpienia silny i wyrazisty początek zmian, które doprowadziły do tego, że żyjemy w wolnym kraju.

Anna Beata Bohdziewicz zebrała w jednym tomie dziesiątki zdjęć z 1981 roku – jest to być może w wydrukowanej wersji najobszerniejszy zapis tego ważnego okresu dokonany przez jedną osobę.

To jak istotna stała się dla niej wtedy fotografia reportażowa pisze we wstepie: „Fotografia od lat była moim hobby, ale o fotoreportażu nie miałam zielonego pojęcia (nie wiedziałam nawet, co to jest akredytacja!). A jednak z niebywałą ostrością zobaczyłam otaczającą mnie rzeczywistość i po prostu zaczęłam fotografować.”

Wydarzenia nabierały ostrości i intesywności, ludzie nie bali się aparatu, wszystko działo się na ulicach, zgromadzenia, protesty, plakaty i ulotki solidarności – autorka wykonała setki zdjeć. W albumie zebrane są prawie wszystkie, jakie wtedy wykonała – „lepsze i gorsze, ułożone chronologicznie, miesiąc po miesiącu (…) zdjęć jest prawie tysiąc”.

Wiekszość udało się jej opatrzyć komentarzami, fragmentami tekstów z niezaleznej ówczesnej prasy, wypowiedziami głównych bohaterów ówczesnych wydarzeń.

 

MG

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2019 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2019 Zeta-Media Inc.