World Press Photo

Fotografia roku 2013.

John Stanmeyer, USA, agencja VII dla National Geographic
Stolica Dżibuti nad Zatoką Adeńską. Afrykańscy migranci usiłują w nocy na plaży "złapać" tani sygnał telefoniczny z sąsiedniej Somalii, by skontaktować się z krewnymi zagranicą. Dżibuti jest popularnym punktem tranzytowym, którędy migranci z krajów takich jak Somalia, Etiopia czy Erytrea w poszukiwaniu lepszego życia w Europie lub na Bliskim Wschodzie.

W Amsterdamie ogłoszono wyniki najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury 57 edycji World Press Photo 2014 spośród blisko 100 tysięcy nadesłanych fotografii przez 6 tysięcy fotografów wybrało laureatów nagród  w 8 kategoriach. Laureatem Zdjęcia Roku został John Stanmayer, amerykański fotoreporter pracujący dla National Geographic, który w lutym zeszłego roku sfotografował grupę mężczyzn - emigrantów,  stojących o zmroku na nabrzeżu portowym i wysyłającym SMSowe wiadomości do krewnych w Somalii, Etiopii i Erytrei o przebiegu ich exodusu do krajów Europy i Bliskiego Wschodu.

John Stanmayer, doświadczony fotograf wcześniej przez dziesięć lat fotografujący dla amerykańskiego Timesa (ma na koncie 18 okładek), współzałożyciel słynnej Agencji fotograficznej VII przedstawia tym zdjęciem jeden z najbardziej dramatycznych i przejmujących problemów współczesnego świata - problem migracji. Zdjęcie bardzo nastrojowe, by nie powiedzieć romantyczne, zrywa z tradycją pokazywania scen szokujących i dramatycznych, jakie zwykle dominowały w poprzednich konkursach WPP.

Wśród laureatów trzy nagrody zdobyli polscy fotografowie, co jest sukcesem bez precedensu biorąc pod uwagę poziom i ogromna konkurencję jaka zawsze towarzyszy temu konkursowi.

W kategorii zdjęcia pojedynczego druga nagrodę otrzymał Maciej Nabrdalik za fotografię dziewczynki którą rodzice, wyeksmitowani z mieszkania musieli oddać do sierocińca.

Andrzej Grygiel, fotograf Polskiej Agencji Prasowej, otrzymał drugą nagrodę za zdjęcie przedstawiające narciarza biorącego udział w zawodach międzynarodowych w Szczyrku. Również drugą nagrodę za serię zdjęć w kategorii Natura zdobył Kacper Kowalski za fotoreportaż prezentujący zmiany ekologiczne wokół kopalni miedzi w Polkowicach.

Fotografia prasowa po raz kolejny udowadnia, ze jest medium o znaczeniu globalnym, że porusza najważniejsze tematy z jakimi zmaga się ludzkość i ze jest nadal jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł zrozumienia współczesnego świata.

MG

2. nagroda w kategorii "Życie codzienne"
Maciek Nabrdalik, (VII Photo) - Nicola w domu dziecka w Warszawie.
W październiu 2013 r. dziewczynka, razem z jej czterema starszymi braćmi, została zabrana z domu do sierocińca, ponieważ ich matka poszła do więzienia za nielegalne korzystanie z elektryczności, a ojcu odmówiono prawa opiekowania się dziećmi. Łaskawy sąd pozwolił na odwiedzanie dzieci 3 razy w tygodniu.
1st Prize General News Single
Alessandro Penso, Italy, OnOff Picture
Tymczasowy ośrodek dla uciekinierów syryjskich w stolicy Bułgarii - Sofii, urządzony w budynku zamkniętej szkoły. Znalazło tam schronienie 800 uchodźców, w tym 390 dzieci. Bułgaria, sama odczuwająca trudności ekonomiczne i brak stabilności politycznej, nie była przygotowana na kryzys związany z napływem uchodźców, który pogłębia się też dlatego, że Grecja zamknęła swą granicę z Turcją.
1st Prize Spot News Single
Phillipe Lopez, France, Agence France-Presse
Llistopad 2013, procesja w mieście Tolosa na filipińskiej wyspie Leyte, w której uczesniczą ludzie ocaleli z kataklizmu, jaki spowodował tajfun "Haiyan". Jeden z najsilniejszych notowanych w historii cyklonów pochłonął 8 tysięcy ofiar śmiertelnych i pozbawił dachu nad głową 4 miliony mieszkańców środkowych Filipin.
2nd Prize Spot News Stories
Tyler Hicks, USA, The New York Times
21 września, stolica Keni - Nairobi: kobieta i dwoje dzieci ukryło się podczas ataku terrorystów na centrum handlowe Westgate. Od kul bandytów zginęły wówczas 72 osoby a 200 zostało rannych. Za tę trwającą 3 dni okupację centrum odpowiedzialność wzięło islamistyczne ugrupowanie al-Shabaab.
3rd Prize Sports Action Stories
Quinn Rooney, Australia, Getty Images
Australijski pływak, Daniel Arnamnart, uczestniczy w zawodach na 100 metrów stylm grzbietowym mężczyzn, podczas mistrzostw kraju, odbywających sie w mieście Adelaide.
1st Prize People – Observed Portraits Single
Markus Schreiber, Germany, The Associated Press
13 grudnia, Pretoria, Republika Południowej Afryki. Pożegnianie byłego prezydnta RPA, Nelsona Mandeli.
1st Prize People – Staged Portraits Single
Brent Stirton, South Africa, Reportage by Getty Images
Grupa ociemniałych chłopców - albinosów, uczniów jednej z nielicznych w Indiach szkół specjalnych w Zachodnim Bengalu.
3rd Prize Nature Stories
Christian Ziegler, Germany, for National Geographic Magazine
A five-year-old bonobo turns out to be the most curious individual of a wild group of bonobos near the Kokolopori Bonobo Reserve, in the Democratic Republic of Congo.
Despite being humans’ closest living relatives, little is known about Bonobos and their behavior in the wild in remote parts of the Congo basin. Bonobos are threatened by habitat loss and bush meat trade.
1. nagroda za cykl przyrodniczy
Steve Winter, USA, dla National Geographic
02 March 2013, Los Angeles, USA
Puma spacerująca w Griffith Park w Los Angeles w Kalifornii. By dostać się do tego parku, dzikie zwierzęta muszą pokonać dwie z najruchliwszych autostrad w Stanach Zjednoczonych. Pumy należą do grupy ssaków, które z łatwością adaptują się w środowisku wielkomiejskim na półkuli zachodniej.
2nd Prize Sports Action Single
Andrzej Grygiel, dla PAP-Polska Agencja Prasowa
Zawody narciarskie w Szczyrku, w marcu 2013.
2. nagroda za serię zdjęć w dziale NATURA
Kacper Kowalski, seria TOXIC BEAUTY, eketrownia w Belchatowie.
Kacper Kowalski, seria TOXIC BEAUTY, zakłady w Policach.
Kacper Kowalski, seria TOXIC BEAUTY, Żelazny Most, największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź SA w Polkowicach.
Kacper Kowalski, seria TOXIC BEAUTY, popioły z elektrowni w Turku.

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2019 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2019 Zeta-Media Inc.