Artykuł z "Rzeczpospolitej" z 28 kwietnia '98

Rzeczpospolita

 

FOTOGRAFIA: Przegląd lat 90.

Pierwsze biennale w Poznaniu

W trzech poznańskich galeriach oglądać można wystawy fotografii artystycznej autorstwa wybitnych artystów polskich oraz wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zorganizowano je z okazji I Biennale Fotografii Polskiej, które ma podsumować jej dorobek z lat dziewięćdziesiątych.

Poprzednia duża impreza fotograficzna w Poznaniu miała miejsce dziesięć lat temu. Wystawa "Fotografia intermedialna lat 80." w Galerii Miejskiej Arsenał sygnalizowała początki polskiego postmodernizmu. Jak wspomina Stefan Wojnecki z poznańskiej ASP, prezentowane wówczas fotogramy były w dużej mierze odbiciem ówczesnej rzeczywistości zarówno w dziedzinie tematyki, jak i w warstwie formalnej i technicznej.

- Nadszedł czas podsumowania tego, co działo się w polskiej fotografii w latach 90. - nowego etapu postmodernizmu, ale też zmian technologicznych. Rozwój mediów elektronicznych spowodował, że zachwiana została tożsamość fotografii jako sztuki rejestrującej rzeczywistość.

"Pola indywidualności", to temat głównej wystawy Biennale, prezentowanej w Galerii Miejskiej Arsenał. Składają się na nią prace najwybitniejszych polskich fotografików rekomendowanych przez krytyków i prowadzących galerie z całego kraju: Ewy Andrzejewskiej, Bogdana Konopki, Grzegorza Przyborka, Leszka Szurkowskiego, Wojciecha Zawadzkiego i wielu innych. Jest to ekspozycja różnorodna, której jedynym wspólnym mianownikiem jest czas, w jakim powstawały pokazywane obiekty, wszystko inne zaś je dzieli.

W Galerii "U jezuitów" prezentowane są fotogramy autorstwa wykładowców i studentów ASP w Poznaniu - jedynej uczelni, która prowadzi kierunek studiów zajmujący się fotografią. Natomiast w Galerii Grafiki "Garbary 48" oglądać można prace sześciu autorów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Artystów Plastyków; tę ostatnią wystawę zatytułowano "Marginesy swobody".

Wystawy można oglądać do 14 maja.

a.o.

 

  • "Rzeczpospolita" w Internecie: http://www.rzeczpospolita.pl

  • Spis treści

    Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
    e-mail: fti@zeta-media.com