Pierwszy tomik z nowej serii "Fotografia polska"
OLEKCJA "Fotografia polska" od dawna powinna pojawić się na polskim rynku. Przewidziana jako cyklicznie wydawana seria niewielkiego formatu ( jednak trochę zbyt mała: ok. 11 x 16 cm) zawierać będzie zbiór fotografii jednego artysty. Wydawnictwo TERRA NOVA Krzysztofa Hejke, który sam zajmuje się fotograficznym reportażem i dydaktyką nawiązuje tym samym do słynnych już na całym świecie, małych czarnych książeczek francuskich z serii "Photo poche" prezentujących najbardziej znanych i uznanych fotografów na świecie.
Oprócz kilkudziesięciu fotografii autora w każdym tomiku serii "Fotografia polska" znajdziemy krytyczne omówienie twórczości danego artysty, a także jego artystyczny biogram. Wszystko to również w języku angielskim.
Pierwszy tomik poświęcony jest Bogdanowi Dziworskiemu, który znany jest głównie jako twórca wybitnych filmów dokumentalnych, dlatego w jego przypadku w książce umieszczona jest też filmografia artysty.
We wstępie do prezentowanych w tym pierwszym tomiku zdjęć Lech Lechowicz pisze:
Twórczość Bogdana Dziworskiego dotyczy dwóch sposobów obrazowania - filmu i fotografii. Jest on wybitnym operatorem i reżyserem filmowym, którego osiągnięcia są znane i uznane. Nieco mniej znane są natomiast jego fotografie.\ (...) W porównaniu do filmów, fotografie Dziworskiego wydają się pozornie zwykłe i skromne. Są klasyczne w formie, klasycznością tradycji fotografii humanistycznej tworzonej m.in. przez Henri Cartier-Bressona czy Roberta Doisneau. Są też proste, wyraziste i wierne medium fotografii oraz prawdzie opisywanego świata.
Charakterystyczną nostalgię za przemijającym czasem oraz liryzm i poetyckość zdjęć Dziworskiego, można było podziwiać podczas jego nielicznych wystaw indywidualnych dopiero w latach 90. Ich wartość dostrzegło już w 1981 roku wiedeńskie wydawnictwo Hannibal, które wydało autorski album Dziworskiego pt. "My View. Polish Impressions of photography".
"Fotografia polska" przewidziana jest jako publikacja o charakterze ciągłym toteż w najbliższym czasie ukaże się następna książeczka z tego cyklu. Będzie zawierała prace Wojciecha Prażmowskiego.
Cała seria dotrze do wszystkich księgarni artystycznych w kraju. W chwili obecnej tomik poświęcony Bogdanowi Dziworskiemu można kupić w księgarni przy Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim ( cena 24 PLN) i w księgarni Artystycznej w Domu Artysty Plastyka na ul. Mazowieckiej w Warszawie ( cena 30 PLN).
M.G.
Bogdan Dziworski: Łódź, 1964
Bogdan Dziworski: Łódź, 1975
Bogdan Dziworski: Łódź, 1971
Bogdan Dziworski: Łódź, 1972
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com