Wystawy w Muzeum Kobiet (Kvindemuseet i Danmark)
i w galerii IMAGE w Aarhus, w Danii, 29 sierpnia - 28 września 1997
Kuratorki wystawy: Patricia Mendoza (Centro de la Imagen, Meksyk)
i Beate Cegielska (Image Gallery, Aarhus)

----------------------------------------------------------


Aarhus Festuge 1997

Irene Torrebiarte

urodzona w Gwatemali w 1970 roku, studiowała w The Art Institute of Atlanta. Wystawy w Gwatemali, Meksyku, Argentynie i Brazylii. W galerii IMAGE zaprezentowała 7 fotograficznych instalacji.

Irene Torrebiarte, Observador, 1995


"Vida tus espinas" ("Życie dla twoich cierni") mówi o stosunkach między ludźmi i o ich wpływie na osobowość. Stanowi próbę wyjaśnienia, w jaki sposób nieświadomie przyjmujemy postawę obronną na początku znajomości z drugą osobą.


Irene Torrebiarte, z serii "Cicatrices de vida" (Blizny)


Metafora pokazana jest na przykładzie kaktusa broniącego się przed drapieżnikami. Prace przedstawiają etapy tego, jak osłaniamy się bojąc się ukłucia oddając się całkowicie drugiej osobie. Jednak życie zmusza nas do kontaktów z ludźmi każdego rodzaju i nie zawsze możemy się przed nimi ochronić. Doświadczenia negatywne dosięgają nas wtedy, kiedy się tego najmniej spodziewamy, nagle angażujemy się w związki, które bolą a nasze uczucia stają się zaskakująco podatne na zranienie.

Paradoksalnie te związki mają najbardziej transcendentalny charakter. Może są one najbardziej bolesne, ale stanowią też naukę. Pozostawiają za sobą głębokie blizny, które tylko czas może uleczyć. Ale ich obecność uczy nas i przypomina nam, kim jesteśmy. Będąc kobietą dokonuję refleksji na temat procesu wewnętrznej wiedzy. Czasami portretuję kobietę z obrazem jabłka, przy pomocy którego próbuję zakwestionować każde sztywne, stereotypowe wyobrażenie kobiety doskonałej, pięknej, dawczyni życia.

Moją intencją jest posunąć się dalej w akceptacji tego, że stanowimy również sumę złożonych doświadczeń, które dalekie od konwencjonalności, określają naszą kobiecość. I dzieje się tak ponieważ bez wiedzy o cierniach, które spotykamy na naszych ścieżkach i ich działaniu nie poznalibyśmy prawdziwej barwy krwi, sensu życia, pełnej świadomości dawania życia oraz tego dlaczego i dla kogo żyjemy.   Irene Torrebiarte
 

Irene Torrebiarte, z serii "Cicatrices de vida" (Blizny)

Adresy:

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com