Michał Browarski: "Wiara - Natura - Wojna"
Stara Galeria ZPAF, plac Zamkowy 8, 00-277 Warszawa
otwarcie dnia 6 sierpnia 2001 r.
wystawa czynna do 20 sierpnia 2001 r.

 

 

Michał Browarski

 

 

Otwarta 6.VIII w Starej Galerii ZPAF wystawa Michała Browarskiego składa się z trzech części, które stanowią jednocześnie jej tytuł: "Wiara - Natura - Wojna". W katalogu wystawy autor pisze: "Wystawa, którą prezentuję (...) jest pytaniem o człowieka i jego kondycję w końcu XX w. oraz jego świat."

Pierwsza część, "Wiara", to zapis reportażowy pielgrzymki do Częstochowy z 1981 roku. 25 zdjęć niewielkich formatów, sepiowanych (czy było to konieczne?) przedstawiających głównie młodych ludzi, którzy, jak pisze autor, "w następnych latach wzięli odpowiedzialność za przyszłość Polski".

"Natura" - to cykl kilkunastu nastrojowych barwnych zdjęć znad Bałtyku, które powstały głównie w latach 80-tych.

I "Wojna" - zdjęcia wykonane w Afganistanie podczas wojny, która w opinii autora "odbierana jest w Polsce jako symbol kompromitacji radzieckiej polityki zagranicznej i jej nieobliczalności".

Wystawa jako całość ma więc trzy wyraźnie różniące się części, ktore niezbyt dobrze do siebie przystają - zwłaszcza pod względem ekspozycyjnym.

Towarzyszy jej tekst autorstwa znanego krytyka Krzysztofa Miklaszewskiego, w którym autor wystawy określony jest jako malarz (zdjęcia natury), poeta ("Kompozycja jego fotogramów to metaforyczna synteza oglądu rzeczywistości") i publicysta ("ironiczna interpretacja", "dramat sytuacji", "tolerancyjne spojrzenie").

Cała wystawa jest czymś w rodzaju "sumy" twórczości Browarskiego. Zabieg, aby taką retrospekcję dokonań pokazać za pomocą tylko trzech cykli, wydaje się bardzo odważny ale i ryzykowny. Jest to wystawa gdzie autor, chcąc pokazać swoje prace nie dokonał prostego wyboru "tego, co najlepsze", ale poddał całość pewnej myślowej, by nie powiedzieć - ideowej konstrukcji.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wystawa została otwarta w dniu, gdy z Warszawy ruszyła coroczna Pielgrzymka na Jasna Górę.

Wystawa Michała Browarskiego w Starej Galerii ZPAF czynna będzie do 20 sierpnia 2001.

mg

 

 

Otwarcie wystawy Michała Browarskiego "Wiara - Natura - Wojna" w Starej Galerii ZPAF, 6 sierpnia 2001. Fot. Marzena Hmielewicz/GW

 

 

Otwarcie wystawy Michała Browarskiego "Wiara - Natura - Wojna" w Starej Galerii ZPAF, 6 sierpnia 2001. Fot. Marzena Hmielewicz/GW

 

 

Autor, Michał Browarski, podczas otwarcia swej wystawy w Starej Galerii ZPAF, 6 sierpnia 2001. Fot. Marzena Hmielewicz/GW

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.

 

07 - 08 - 01