Extra CAMARA
Revista de Fotografia
Nr 1 ( 17) 2001
Cena BS 5000
Wydawca: Dirrecion General Sectorial de Cine.
Fotografia y video del CONAC
Caracas-Venezuela
ISSN 1316-8304

(Egzemplarz dostępny w Bibliotece Centrum Sztuki Współczesnej)

 

 

Przegląd z Wenezueli

 

Extra CAMARA Okładka wenezuelskiego pisma o fotografii

Ana Maria Ferris
Extra CAMARA - Revista de fotografia

OKAZUJE SIĘ, że obok wielu, znanych nam dobrze czasopism o fotografii wydawanych w Europie czy USA pojawiają się bardzo ciekawe pisma np. w obszarze Ameryki Południowej. Znany jest kwartalnik meksykański "Imagen", natomiast niedawno trafił do nas 17. numer bardzo starannie wydawanego w Wenezueli przeglądu "EXTRA CAMARA". W podtytule jest określenie "revista de fotografia" i rzeczywiście pismo to ma charakter przeglądu. To ponad 80 stronicowe, wydawane w nietypowym horyzontalnym formacie przez Consejo Nacional de la Cultura czyli Narodową Radę Kultury pismo składa się z kilku działów: krajowego, międzynarodowego, działu portfolio oraz not, recenzji i komunikatów.

Fotografia rodzima, wenezuelska jest prezentowana na zasadzie kontrastu. Otwierający materiał historyczny autorstwa Cesara Aruajo Torresa poświęcony jest działającym na przełomie XIX i XX wieku fotografom krajobrazu Domingo Lucca Rodriguezowi (1877 - 1935) i Henrique Avrilovi (1866-1950), którzy jako jedni z pierwszych w Wenezueli zapisali na swych zdjęciach socjologiczne aspekty życia w rozrastającym się gwałtownie kraju. Dla kontrastu następny materiał to esej o fotografii współcześnie tworzącej Anny Marii Ferris, która swoje kolorowe zdjęcia wykonuje w wyłącznie w Caracas i stara się w nich zderzyć kontrasty wielkomiejskiego życia (billboardy, reklamy, ogłoszenia...). Kolejna artystka prezentowana w piśmie to Maria Elena Alvarez, prezentująca delikatną czarno-białą fotografię faktury układających się materiałów.

W dziale międzynarodowym fotografia chilijska w wydaniu Paz Errazuriz (portrety mające ukazać rozdźwięk między kultura i polityką) oraz ciekawy esej Julietty Gonzales na temat tzw. sytuacjonizmu w fotografii, ilustrowany głównie zdjęciami Gabriela Orozco i Marthy Rosler.

Najciekawszy jednak i najbardziej oryginalny materiał to "Portafolio - candida e indiscreta" składający się wyłącznie (jak sama nazwa wskazuje) ze zdjęć łamiących w jakiś sposób dyskrecję: poczynając od słynnej fotografii Ericha Salomona (jak wiadomo robił zdjęcia z ukrytej kamery) poprzez zdjęcia Weegee (Artura Feliga), Yvette Tripoux, Gabriela Osario i innych.

W notach znaleźć można sporo ciekawych informacji świadczących o tym, że fotografia rozwija się na kontynencie południowoamerykańskim z dużym impetem. M.in. jest podany adres nowego archiwum - głównie XIX wiecznej, historycznej fotografii w Brazylii (www.ims.com.br), omawiane są wystawy np. słynna wystawa Andreasa Gursky'ego w MOMA z wiosny tego roku, Maria Teresa Boulton zdaje relację ze znanego corocznego festiwalu sztuki w Hawanie ("Encuentro en la Habana").

Warto więc spotkać się z fotografią tak odległego regionu jakim jest Południowa Ameryka, chociaż informacje i wiedza na temat tej fotografii są u nas bardzo niepełne i niewystarczające.

mg


 

Domingo Lucca Rodriguez - Los bongueros, s.f.
Extra CAMARA - Revista de fotografia

 

 

Paz Errazuriz - S/titulo. del ensajo "El infarto del alma", 1994
Extra CAMARA - Revista de fotografia

 

 

Carlos Brigo - Mi corazon es tu corazon, 9 de julio 2000
Extra CAMARA - Revista de fotografia

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.

 

12 - 11 - 01