Jesseca Ferguson - Fotografia
Galeria "Pusta" - Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach
4 lipca - 31 sierpnia 2001 roku

 

 

Jesseca Ferguson w Katowicach

 

Jesseca Ferguson: kolaże z wystawy "Fotografia" w galerii "Pusta" w Katowicach.

 

W dobie fotografii cyfrowej możemy zauważyć powrót do pradziejów fotografii, czy to jest alternatywa wprowadzająca równowagę? Wykorzystanie kamery "otworkowej" zrzesza coraz większe grono zwolenników, do których należy między innymi Jesseca Ferguson.

Na zaproszenie Jakuba Byrczka, kuratora galerii "Pusta" w Górnośląskim Centrum Kultury, do Katowic, prosto z Bostonu, przybyła Jesseca Ferguson, aby zaprezentować wystawę obrazów. Jesseca Ferguson znana jest przede wszystkim ze swoich kolaży, które prezentowała na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Po raz pierwszy prace Ferguson można oglądać w Polsce.

Jesseca Ferguson rozpoczęła fotografować przy pomocy kamery otworkowej - 'pinhole' od 1990 roku. Mając do dyspozycji wiele technik fotograficznych wybrała technikę "pinhole" z uwagi na to, że jak sama powiedziała, najbardziej do niej pasowała. Kompozycje z wykorzystaniem wypchanych zwierząt, starych książek, fotografii - rejestruje przy pomocy kamery otworkowej zaopatrzonej w materiał zdjęciowy, a następnie negatyw kopiuje na papierach pokrytych emulsją fotograficzną wedle receptur z początku XIX wieku.

 

Jesseca Ferguson w rozmowie z Wojciechem Prażmowskim podczas spotkania w Katowicach. Fot. Andrzej Marczuk

 

W ciągu dwóch dni (4-5 lipca 2001) Jesseca Ferguson spotkała się z członkami Polskiego Związku Artystów Fotografików oddziału Śląskiego, miedzy innymi swoje prace prezentowali: Jerzy Lewczyński, Wojciech Prażmowski oraz Jakub Byrczek. W trakcie wernisażu w galerii "Pusta" GCK w Katowicach odbył się krótki recital Andrzeja Sitko (uczestnika wystawy "Kontakty - Czas przełomu - przełom czasu"). Jesseca Ferguson poprowadziła warsztaty zorganizowane we współpracy ze studentami Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie warsztatów dokonano ekspozycji kamerą otworkową wielkości metra sześciennego. Jesseca Ferguson przygotowała prelekcję na temat swoich prac oraz technik, które wykorzystuje w tworzeniu kolaży oraz fotografii. Uwieńczeniem warsztatów była odbitka kontaktowa na papierze solnym formatu 70x100 cm.

Andrzej Marczuk
artman@free.art.pl

 

 

Jesseca Ferguson poprowadziła warsztaty zorganizowane we współpracy
ze studentami Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Fot. A. Marczuk

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

18 - 07 - 01