Wystawa Hulton Archive i Super Expressu

Fotografia prasowa XX wieku

 

 

Okładka katalogu wystawy "Fotografia prasowa XX wieku" w Zachęcie.

 

Dosyć oryginalnie postanowił obchodzić swoje dziesięciolecie Super Express, popularny, wielkonakładowy dziennik. Przez 10 lat istnienia ukazało się ponad trzy tysiące wydań, a w nich sporo zdjęć - więcej niż w jakiejkolwiek innej gazecie. Fotografia stała się integralną częścią Super Expressu. Fotoreporterzy Expressu w sposób znaczący przyczynili się swoją pracą do popularności dziennika. Ich wysiłek został doceniony wieloma nagrodami, jakie otrzymali w Konkursie Fotografii Prasowej.

Z okazji swoich dziesiątych urodzin Super Express zaprosił do zorganizowania wspólnej wystawy archiwum fotografii prasowej Hulton Archive, które zostało założone w 1947 roku przez angielskiego barona Edwarda Hultona. Był on twórca pisma "Picture Post" wydawanego w latach 1938-1957 i opartego w dużej mierze na obrazie. Wpłynęło ono na styl i zawartość dzienników i magazynów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. W 1990 roku kolekcja znalazła się w USA i po kolejnych połączeniach, tym razem z Archive Photo, i po wykupieniu w 1996 roku przez Marka Getty'ego stała się częścią Getty Image i otrzymała nazwę, pod którą istnieje do dziś: Hulton Archive.

Zbiory tego archiwum, liczące ponad 40 milionów zdjęć, wykorzystywane są przez wydawnictwa i czasopisma na całym świecie, również w Polsce.

Pomysł zrobienia wspólnej wystawy okazał się interesujący - a miejsce odpowiednie, bowiem w ostatnim czasie sale Zachęty na parterze są regularnie wykorzystywane na wystawy fotografii (ostatnio: World Press Photo, wystawa Tomasza Tomaszewskiego).

Pierwsza część wystawy to zdjęcia z 10 minionych lat fotoreporterów Super Expresu. Wśród nich takie które wstrząsnęły opinia publiczną: wykonane podczas zamachu bombowego na targu w Sarajewie w 1994 roku autorstwa Piotra Liszkiewicza, zdjęcia Piotra Grzybowskiego z festiwalu rockowego w Jarocinie, Piotra Bławickiego z powodzi w 1997 roku. Jest wiele zdjęć o charakterze społecznym Adama Jagielaka, Bogdana Hrywniaka, Wojciecha Traczyka, Rafała Witczaka a także Wojciecha Rzążewskiego, który od 7 lat pracuje w Super Expresie i który wraz z Halem Buellem jest fotoedytorem wystawy.

Druga część to ponad 200 fotografii ze zbiorów Hulton Archive. Są to zdjęcia, które na zawsze utrwaliły się w zbiorowej wyobraźni - tak znanych postaci jak Charilie Chaplin, Józef Stalin, Adolf Hitler. Są na tych zdjęciach zarejestrowane kluczowe dla najnowszej historii wydarzenia, jak np., spotkanie trzech przywódców Churchilla, Roosevelta i Stalina w Jałcie, fotografia amerykańskich astronautów z wyprawy na Księżyc, zatknięcie flagi na Reichstagu w 1945 roku przez rosyjskich żołnierzy. Szkoda tylko, że na wystawie przy zdjęciach fotograficznych z Archiwum Hultona nie umieszczono nazwisk fotografów - bo np. wiadomo, że zdjęcie wspomnianego zatknięcia flagi w Berlinie wykonał rosyjski fotograf, zmarły niedawno Ewgienij Chaldej. Nie trudno też byłoby chyba ustalić autorów większości zdjęć. Jest przyjętą zasadą, że wielkie agencje światowe starają się nie pomijać autorstwa poszczególnych fotografii, jakie pojawiają się w ich bieżących serwisach.

Generalna idea, jaka zdaje się przyświecać tej interesującej wystawie, to teza, że fotografia prasowa nie zmieniła w zasadzie swojego podstawowego posłannictwa. Ma informować w sposób nie zakłamany o współczesnym świecie. Ma przekazywać prawdę o wydarzeniach . "Fotoreporterzy poruszają te same tematy - mówi współtwórca wystawy, Wojciech Rzążewski - To co my fotografujemy dziś, zostało już kiedyś sfotografowane, tyle, że w innej scenerii. Wybrać te 200 zdjęć nie było łatwo. Zdecydowaliśmy się pokazać te uniwersalne".

Wystawa czynna będzie w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta do 22 września 2001 roku, w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

Na podstawie informacji prasowej Galerii Zachęta
i Super Expressu z dn. 7 września 2001 r.

 

Andrzej Wajda spacerujący po plaży w Cannes (1997 r.), zdjęcie Wojciecha Rzążewskiego na wystawie "Fotografia prasowa XX wieku" - SuperExpress i Archiwum Hultona w Zachęcie. Fot. M. Grygiel

 

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

11 - 09 - 01