Kwartalnik środkowoeuropejski KAFKA, nr 2/2001
adres: Zeitschrift KAFKA
Stresemannstrasse 128, D - 10117 Berlin
Wydawca: Goethe Institut Inter Nationes e.V.,Peter Sotje
Redakcja: Ingke Brodersen, Ruediger Damman

 

 

2-gi numer pisma "Kafka"

Sudek na niebiesko?...

 

DRUGI numer kwartalnika KAFKA dotarł pocztą do czytelników. Jest to pismo o charakterze międzynarodowym, ukazuje się w czterech językach: w polskim, niemieckim, czeskim/słowackim i niemieckim; od piątego numeru będzie już płatne. Można go nabyć w Instytutach Goethego, a także w kioskach. Ma charakter literacki, tematem wiążącym w drugim numerze jest pojęcie ojczyzny.

Czytamy tam:

Ojczyzna - krajobraz języka i kultury, dzieciństwa i poczucia zaufania.   [...] To również synonim tego, co przyszło nam oddać w czasie ucieczki, wygnania bądź to, co zatraciliśmy na skutek wojny i nędzy. Jednakże utrata ojczyzny, przeniesienie na obcy grunt może również nieść ze sobą nowe pokłady poznawcze. Będąc "pozbawionym ojczyzny" we własnej ojczyźnie odkrywamy prawo do obcości innych okazując im respekt, szacunek i poważanie.

Piszą głównie autorzy średniego pokolenia jak np. Andrzej Stasiuk, Paweł Huelle, Richard Herzinger. W 2. numerze jest także esej Josefa Skroveckiego, znanego czeskiego pisarza, od lat mieszkającego w Kanadzie.

Szata graficzna, dwukolorowa, wzbogacona czarno-białymi ilustracjami, którymi są zdjęcia największego czeskiego fotografa Josefa Sudka. Niestety nie wszystkie fotografie potraktowane są z należytym szacunkiem, niektóre są kadrowane na potrzeby układu graficznego strony, dowolnie kadrowane, niektóre nawet kolorowane na niebiesko!

W pierwszym numerze posłużono się zdjęciami innego słynnego fotografa Frantiska Drtikola o którym krótka notę napisał Josef Moucha. Niestety nie wszystkie fotografie zarówno w pierwszym jak i w drugim numerze potraktowane są z należytym szacunkiem, niektóre są kadrowane na potrzeby układu graficznego strony, dowolnie kadrowane, niektóre nawet kolorowane ( w drugim numerze na niebiesko!.) Tracą na tym wyraźnie - nie można tak wybitnych fotografii traktować jako uzupełniającego elementu graficznego pisma. Tym bardziej że podano źródło ich reprodukcji: album Anny Farowej wydawnictwa "TORST" z 1995 roku, jednej z najstaranniej wydanych edytorsko książek o fotografii w ostatnich latach.

Krótki esej życiu i twórczości Josefa Sudka napisał Josef Snobl. Dobrze , że dwie fotografie samego fotografa ilustrujące ten tekst nie uległy "graficznemu przystosowaniu" i są wydrukowane jako zwykłe czarno-białe zdjęcia.

Dwa numery pisma to jeszcze za mało by utrwalić się w świadomości czytelników. Czas pokaże, czy KAFKA zyska sobie swoje miejsce w Europie Środkowej, obszaru który jest tego pisma głównym odniesieniem.

M. G.

 

Pismo "Kafka", nr 1/2001. Fotografie F. Drtikola.

 

 

Pismo "Kafka", nr 2/2001. Josef Sudek. Fot.: Milon Novotny. Zdjęcie - nie opisane w magazynie - pochodzi prawdopodobnie z roku 1958 i zostało zrobione na Streleckem Ostrove.

 

Poprzednio w fotoTAPECIE m.in.:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.

 

15 - 07 - 01