Fotografia otworkowa
Sławomir Mielnik
PORTRETY
O PROSTU portrety. Obok turystyczno-pamiątkowych najczęściej wykonywane zdjęcia. Ale tym razem trochę inaczej. Bez użycia prawdziwego aparatu fotograficznego, lecz metodą tzw. fotografii otworkowej. Nazwa ta mówi w zasadzie wszystko: obraz powstaje na błonie światłoczułej w zamkniętym szczelnie pudełku. Światło dostaje się przez maleńki otwór - czas naświetlenia zależy w głównej mierze od wielkości tego otworu.
Obrazy, które powstają w ten sposób, nie mają ostrych konturów (brak obiektywu) są zamglone, rozmyte, emanuje z nich specyficzna aura. Są w pewnym sensie niedopowiedziane do końca, ale to nadaje im właściwie dodatkowego uroku.
W portretach wykonanych tą techniką, autor stara się skoncentrować naszą uwagę na pewnym nastroju, jaki towarzyszy fotografowanym postaciom. Umieszcza ich w neutralnych tłach, najczęściej przed ceglanym murem, fragmentem ściany. Pozostawia swobodę zachowania. Centralnym, najjaśniejszym punktem staje się wtedy twarz, nawet jeśli fotografowana osoba jest w pewnym oddaleniu. To oddalenie właśnie można rozumieć również symbolicznie jako oddalenie od klasycznego portretu, tak mocno już wyeksploatowanego zarówno w fotografii artystycznej jak i użytkowej. W fotografii otworkowej, w tych portretach, zawarta jest pewna nostalgia za początkowym okresem w historii fotografii, kiedy tak dużo jeszcze było do odkrycia. Jak wiadomo, nie od razy pojawiły się znakomite technologiczne wynalazki, coraz bardziej doskonalony sprzęt, znakomite materiały.... fotografia od początku miała swój nostalgiczny charakter. Stylistyka zdjęć otrzymywanych za pomocą techniki otworkowej jest również tego przypomnieniem.
Marek Grygiel
Sławomir Mielnik, ur. 1980
jest studentem II roku fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od dwóch lat współpracuje z Gazetą Wyborczą w Opolu.
IERWSZE "otworki" zrobiłem w puszce po kawie na słabych polskich negatywach, była to moja szkoła podstawowa, ale zdjęcie wyszło i gdzieś jeszcze je mam. Później długo, długo nic... aż do studiów. Kiedyś kolega zrobił zdjęcia w pubie pudełkiem, zajęło mu to kilka godzin, efekty były naprawdę niezłe. Wiec spróbowałem.
Cały zabieg fotografowania jest bardzo efektowny: statyw, czarne pudelko, mierzenie światła i...jakieś 2 minuty naświetlania. Portretowanym osobom mowię, że czas naświetlania będzie trwał 1 1/2 min. i mogą zrobić wszystko, lub nic. Fotografuję przyjaciół, znajomych, kolegów. Jest także Tomek Sikora, którego spotkałem w Gdańsku i zrobiłem mu pierwszy portret z całej serii i to chyba wtedy podczas naświetlenia narodził się pomysł na portrety "otworkowe". Cykl 20 fotografii nie jest zamkniętą całoscią, powstały one w ciągu 8 miesięcy i ciągle ich przybywa. Powoli, ale przybywa.
Sławek Mielnik
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.
11 - 06 - 01