National Geographic

Cyganie. Prawdy i mity

 


11 kwietnia w Centrum Multimedialnym, popularnie nazywanym Klubem Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie, odbyło się spotkanie Klubu Przyjaciół National Geographic. Gościem specjalnym wieczoru był Tomasz Tomaszewski, fotograf stale współpracujący z National Geographic Society, który zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności swój najnowszy cykl fotograficzny poświęcony tym razem Cyganom.

Kiedy półtora roku temu ruszyła polska edycja National Geographic, Tomaszewski pracował już nad tym reportażem. Odwiedził 10 krajów, wykonał blisko 20 tysięcy fotografii, z których na łamach magazynu opublikowano 25.

Podczas spotkania organizowanego przez spółkę G+J RBA, rejestrowanego przez Polskie Radio Program III (prowadząca spotkanie Barbara Marcinik) Tomasz Tomaszewski zaprezentował 80 zdjęć w postaci diapozytywów wyświetlanych na dużym ekranie. Prezentacji towarzyszył bardzo interesujący i wyczerpujący komentarz autora, który omawiał poszczególne ujęcia, towarzyszące im okoliczności powstania, tło społeczno-polityczne, nawiązywał do historii Romów, ich kultury i obyczajowej odrębności.

Oprócz publikacji w polskiej wersji National Geographic, reportaż Tomasza Tomaszewskiego ukazał się jednocześnie w 20 innych wersjach językowych, w jakich wydawane jest to pismo.

W spotkaniu wziął również udział prof. Lech Mróz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który po prezentacji diapozytywów T. Tomaszewskiego mówił o aspektach życia Cyganów w dzisiejszym świecie i odpowiadał na niektóre pytania zadawane przez uczestników spotkania.

Z nieoficjalnych źródeł Fototapeta dowiedziała się, że jest przygotowywana wystawa Tomasza Tomaszewskiego z cyklu o Cyganach, która ma być zaprezentowana w lipcu tego roku w warszawskiej Zachęcie.

M.G.

National Geographic Polska
Nr 4 (19) kwiecień 2001
cena 8,95 PLN
ISSN 1507-5966
www.nationalgeographic.pl

 

CYGANIE
FOT.TOMASZ TOMASZEWSKI
National Geographic nr 4(19) kwiecień 2001

Uliczna tancerka Sonia Cortes Cerviolle rusza do tańca wśród stolików francuskiego Arles w sposób, który świadczy o umiłowaniu muzyki i rytmu - części jej romskiego dziedzictwa kulturowego. - Czy uczyłam się tańczyć? - pyta z niedowierzaniem inna cygańska artystka. - Ja nie muszę się uczyć, żeby być dobrą tancerką. Nauka? To dla was, nie-Cyganów.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

13 - 11 - 03