FOTOTAPETA drukiem - już jest!

Fototapeta nr 1/2002. Zdjęcie na okładce: Tadeusz Rolke

Szanowni czytelnicy, krytycy i przyjaciele Fototapety...

Próbując sprostać oczekiwaniom i wzbogacić naszą ofertę postanowiliśmy podjąć ryzyko wydania Fototapety drukiem. Ma ona nieco odmienną formułę niż edycja internetowa, ale mamy nadzieję że spotka się z przychylna reakcją, a może nawet zagości na stałe jako ważny tytuł, punkt odniesienia dla wszystkich zainteresowanych sztuka fotografii.

Fototapeta w nowej postaci drukowanego kwartalnika kontynuuje i rozszerza zarówno internetową wersję tego czasopisma, jak i ukazujący się w latach 1992-2000 periodyk o tej samej nazwie.

Pierwszy numer drukowanej Fototapety otwiera wstęp Marka Grygla, który podsumowuje historię tytułu mającego korzenie w środowisku Małej Galerii w Warszawie.

Najobszerniejszą część materiału (ok. 50 stron) zawartego w pierwszym numerze Fototapety zajmują prezentacje najnowszych cykli fotograficznych wybitnych artystów. Reprodukcje fotografii są uzupełnione wypowiedziami autorów - Wojtka Wieteski, Mariusza Hermanowicza, Wojciecha Prażmowskiego, Katarzyny Fortuny, Ewy Wolańskiej, Tadeusza Rolke, Chrisa Niedenthala oraz amerykańskiej fotograf Nan Goldin, której prace będziemy oglądać już na początku przyszłego roku w Zamku Ujazdowskim.


 

 


 

Blok tekstów poświęconych teorii, krytyce oraz historii fotografii otwiera rozmowa ze Zbigniewem Dłubakiem, który opowiada o programie i dylematach organizacyjnych związanych z otwarciem Małej Galerii w Warszawie w 1977 roku.

Oprócz tego Jan Trzupek przedstawia działalność artystyczną Andrzeja Pawłowskiego (1925-1986), która stanowiła i nadal stanowi inspirację dla szeregu artystów.

Perspektywę historyczną poszerza Adam Sobota w eseju o zjawisku traktowania sprzętu technicznego jako znaczącego elementu komunikacji artystycznej. Przez długi czas ta tendencja była najwyraźniej widoczna właśnie w fotografii, a dziś obecna jest w jeszcze większym zasięgu w mediach elektronicznych.

Prezentujemy także projekty artystów, którzy w swej twórczości przekraczają granice fotografii odwołując się do nowych mediów, szczególnie techniki video. Grzegorz Borkowski opisuje prace Alicji Żebrowskiej, Wyrzykowskiego i Chichkana w artykule pt. "Miedzy wizerunkiem a tożsamością".

 

Fundacja Galerii Foksal, Warszawa, 13 grudnia 2002: premiera kwartalnika FT odbyła się w trakcie wystawy Tadeusza Rolke - autor wystawy a zarazem autor zdjęcia na naszej okładce otrzymuje od nas 1-szy egzemplarz pisma... Fot. A. Mazur

 

"Fototapetę" będzie można nabyć w księgarniach artystycznych w dużych miastach (w Warszawie m.in. w Zachęcie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), w galeriach ZPAF (w Warszawie w Starej Galerii oraz Małej Galerii ZPAF-CSW) oraz w punktach sprzedaży EMPiK na terenie całego kraju.

 

Pierwsze czytelniczki... Fot. A. Mazur

 

Chcielibyśmy, aby cena Fototapety była wyzwaniem dla pism o podobnym profilu, dlatego pierwszy numer (mamy nadzieję, ze również kolejne) będzie kosztował jedynie 15 PLN plus koszty wysyłki. Wszystkich zainteresowanych kupnem prosimy o kontakt z redakcją: redakcja@fototapeta.art.pl

 

FT już w sprzedaży w księgarni Centrum Sztuki Współczesnej. Fot. A. Mazur.

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.

 

14 - 12 - 02