Galeria Bezdomna, Warszawa, 25.V.02; montaż wystawy
Fot. Marek Grygiel (LOMO)

 

To jest doskonały pomysł!

Galeria Bezdomna

 

W samym centrum Warszawy w starej, przeznaczonej do renowacji kamienicy u zbiegu Złotej i Zgody, kilkadziesiąt metrów od kina Palladium otwarto 25 maja (2002) Galerię Bezdomną. Już od godziny 10 rano autorzy wieszali swoje prace, pomagali im w tym liczni sympatycy. We wszystkich pomieszczeniach, na schodach, kłębił się tłum ciekawskich i licznych sympatyków.

 

Galeria Bezdomna, Warszawa, 25.V.02; montaż wystawy
Fot. Albert Zawada/GW

 

O godzinie 16 w największej sali na drabinie pośrodku stanęli Tomek Sikora i Andrzej Świetlik, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia i uroczyście dokonali otwarcia tej największej obecnie wystawy fotografii w Warszawie. Wystawy dosyć niezwykłej, całkowicie spontanicznej, z założenia dopuszczającej wszystkich, którzy chcieli zaprezentować swoje fotografie. Z tej okazji skorzystali nie tylko młodzi, nikomu wcześniej nie znani jeszcze twórcy, ale obok prac inicjatorów całego projektu pojawiły się także zdjęcia znanych fotografów np. Anny Beaty Bohdziewicz (Fotodziennik), Wojciecha Wieteski (Tokio) czy Jacka Poremby (ogromne powiększenia fotografii z Sudanu, znane z publikacji w "Miedzy nami"). Fotografii jest ogromna ilość, różnią się wszystkim - jest fotoreportaż, są portrety, najróżniejsze przetworzenia, grafizacje, fotografia mody, zapisy z licznych podróży...

 

Fot. Albert Zawada/GW

 

Wystawa będzie trwała przez tydzień, a w razie, gdyby początek remontu się odkładał, będzie przedłużona do dwóch tygodni. Dyżury na ekspozycji pełnić będą sami wystawiający, a wystawę odwiedzi zapewne setki osób bowiem podczas otwarcia przewinęło się przez kamienicę na Złotej kilka ekip telewizyjnych rejestrujących to wydarzenie.

Takiej akcji bardzo brakowało w Warszawie, z zazdrością oglądaliśmy tego typu wystawy w innych miastach Europy, np. w Berlinie (budynek starej poczty przy Oranienburgerstarsse), w Budapeszcie, Amsterdamie. Założeniem Galerii Bezdomnej jest by tego typu wystawę, wzbogacona oczywiście o nowe prace prezentować co jakiś czas, w kolejnych pozyskanych do tego celu miejscach. A mogą do tego służyć niewykorzystane hale fabryczne, magazyny, pomieszczenie z likwidowanych warsztatów, jakich, np. na Woli czy Pradze nie brakuje. Dobrze jednak się stało, że inauguracyjna wystawa Galerii Bezdomnej odbyła się w samym centrum - teraz tylko trzeba mieć nadzieję, że ta świetna inicjatywa będzie miała kontynuację.

O samej wystawie postaramy się jeszcze napisać.

mg

 

O godzinie 16 w największej sali na drabinie pośrodku stanęli Tomek Sikora i Andrzej Świetlik, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia i uroczyście dokonali otwarcia tej największej obecnie wystawy fotografii w Warszawie...    Fot. Krzysztof Miller/GW

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

28 - 07 - 02