Zmarł Andrzej Partum

 

1 marca 2002 zmarł ANDRZEJ PARTUM
artysta życia
książę absurdu, nierzeczywistości i Krakowskiego Przedmieścia
żegnaj
Leszek Juriewicz

"...Zostawiając NIC
dla luksusu wieków"
ANDRZEJ PARTUM
poeta, dadaista
zmarł w Warszawie 1 marca 2002 roku.
O czym ze smutkiem zawiadamia
Ewa Partum z córką Bereniką

 

W NOCY Z 1 NA 2 MARCA zmarł Andrzej Partum. Był artystą niezwykłym i zupełnie niezależnym. Autorem manifestów, niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych, zajmował się sztuką performance, stworzył Biuro Poezji, później Galerię Pro/La. Utrzymywał kontakt z najbardziej awangardowymi i nieoficjalnymi instytucjami sztuki na świecie, był jednym z najbardziej aktywnych twórców na polu tzw. Sztuki Poczty.

Poza wszystkim był bardzo niezależny w swoich sądach, w swoich wyborach artystycznych, trudny w przyjaźniach, ale zawsze wierny sobie i wymagający, również od siebie. Wraz z dosyć liczną grupą twórców niezależnych tworzył poza-oficjalny obieg sztuki, szczególnie w latach 60. 70. i do połowy 80. kiedy to wyjechał z Polski na stałe do Danii gdzie rozwinął teorię tzw. Pozytywnego Nihilizmu. Po kilku latach jednak wrócił, ale jego wpływ na to co działo się w polskim życiu artystycznym nie był już tak istotny, jak wcześniej.

Andrzej Partum tworzył poezje, wydawał niezależnie (jako jeden z pierwszych) własne utwory, malował, organizował i brał udział w spotkaniach artystycznych, szczególnie w pierwszych latach po wprowadzeniu stanu wojennego. Kilka spotkań w jego mieszkaniu - pracowni na ulicy Podchorążych na zawsze zapisało się w annałach tzw. Kultury Niezależnej. Miał ogromny wpływ na wielu artystów, szczególnie młodszego pokolenia.

W latach 1975-85 był "rezydentem" Krakowskiego Przedmieścia a jego, nieomal rytualny spacer w latach 77-85 z reguły zawsze kończył się w Małej Galerii na Starym Mieście. Był tej galerii wiernym i wymagającym sympatykiem.

Jednym z najbardziej znanych wystąpień Partuma było Milczenie Awangardowe, które - jak pisał - "związuje twórczą wyobraźnię w pokorę do rzędu cnót, a tym wznosi schronienie przed przedwczesnym rozszarpaniem artysty przez obłęd publiczny, domagający się upojenia swych dusz - fajerwerkami."*

Pomimo, że akceptowany w kręgach niezależnych, nigdy właściwie nie zabiegał przesadnie o ten rodzaj sławy, jaki jest udziałem wielu twórców. W jednym wywiadów powiedział: "...artysta, który tworząc nastawia się wyłącznie na to, aby zaistnieć w kategoriach społecznych, sprzeniewierza się samemu sobie..."**

Swoją niezależność od wszelkich mód, trendów i wszelkiego rodzaju koniunkturalizmu zachował do końca. Pustka - może jeszcze nie do końca uświadomiona - jaka po nim zostaje, na długo zapewne nie zostanie wypełniona.

M.G.

*Andrzej Partum, Katalog nr 9, BWA, Lublin, marzec 1982
** Jan Marx, Rozmowa z Andrzejem Partumem, Poezja nr 7/1982

 

Andrzej Partum
16.XII 1938 - 1 III 2002.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, 1958
Autor poezji, manifestów i tekstów teoretyczno-krytycznych z zakresu sztuki współczesnej.
Performer, malarz, akcjonista. Uczestnik niezależnego Obiegu Kultury.

 

Wkrótce:

Zobacz też:

 

Andrzej Partum rozmawia z Henrykiem Stażewskim (z lewej) podczas wernisażu wystawy malarstwa Stażewskiego w galerii Krzywe Koło w Warszawie, rok 1961. Fot. Tadeusz Rolke.

 

 

Andrzej Partum, kwiecień 1979 r., Mała Galeria GALERIA PSP - ZPAF w Warszawie, wystawa Pawła Kwieka. Fot. Archiwum Małej Galerii.

 

Andrzej Partum, z prawej, podczas otwarcia wystawy Zygmunta Rytki "KATALOG - SOME MEETINGS", 26 maja 1981 r. w Małej Galerii PSP - ZPAF w Warszawie. Fot. Archiwum Małej Galerii.

 

Andrzej Partum i Ewa Żeleźniak w Małej Galerii PSP - ZPAF w Warszawie, 26 maja 1981 r. Fot. Marek Grygiel

 

Jan Świdziński i Andrzej Partum w Warszawie na ul. Chmielnej, 1982 r. Fot. Marek Grygiel

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

27 - 03 - 02