Zmarł Andrzej Partum
1 marca 2002 zmarł ANDRZEJ PARTUM
artysta życia
książę absurdu, nierzeczywistości i Krakowskiego Przedmieścia
żegnaj
Leszek Juriewicz"...Zostawiając NIC
dla luksusu wieków"
ANDRZEJ PARTUM
poeta, dadaista
zmarł w Warszawie 1 marca 2002 roku.
O czym ze smutkiem zawiadamia
Ewa Partum z córką Bereniką
NOCY Z 1 NA 2 MARCA zmarł Andrzej Partum. Był artystą niezwykłym i zupełnie niezależnym. Autorem manifestów, niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych, zajmował się sztuką performance, stworzył Biuro Poezji, później Galerię Pro/La. Utrzymywał kontakt z najbardziej awangardowymi i nieoficjalnymi instytucjami sztuki na świecie, był jednym z najbardziej aktywnych twórców na polu tzw. Sztuki Poczty.
Poza wszystkim był bardzo niezależny w swoich sądach, w swoich wyborach artystycznych, trudny w przyjaźniach, ale zawsze wierny sobie i wymagający, również od siebie. Wraz z dosyć liczną grupą twórców niezależnych tworzył poza-oficjalny obieg sztuki, szczególnie w latach 60. 70. i do połowy 80. kiedy to wyjechał z Polski na stałe do Danii gdzie rozwinął teorię tzw. Pozytywnego Nihilizmu. Po kilku latach jednak wrócił, ale jego wpływ na to co działo się w polskim życiu artystycznym nie był już tak istotny, jak wcześniej.
Andrzej Partum tworzył poezje, wydawał niezależnie (jako jeden z pierwszych) własne utwory, malował, organizował i brał udział w spotkaniach artystycznych, szczególnie w pierwszych latach po wprowadzeniu stanu wojennego. Kilka spotkań w jego mieszkaniu - pracowni na ulicy Podchorążych na zawsze zapisało się w annałach tzw. Kultury Niezależnej. Miał ogromny wpływ na wielu artystów, szczególnie młodszego pokolenia.
W latach 1975-85 był "rezydentem" Krakowskiego Przedmieścia a jego, nieomal rytualny spacer w latach 77-85 z reguły zawsze kończył się w Małej Galerii na Starym Mieście. Był tej galerii wiernym i wymagającym sympatykiem.
Jednym z najbardziej znanych wystąpień Partuma było Milczenie Awangardowe, które - jak pisał - "związuje twórczą wyobraźnię w pokorę do rzędu cnót, a tym wznosi schronienie przed przedwczesnym rozszarpaniem artysty przez obłęd publiczny, domagający się upojenia swych dusz - fajerwerkami."*
Pomimo, że akceptowany w kręgach niezależnych, nigdy właściwie nie zabiegał przesadnie o ten rodzaj sławy, jaki jest udziałem wielu twórców. W jednym wywiadów powiedział: "...artysta, który tworząc nastawia się wyłącznie na to, aby zaistnieć w kategoriach społecznych, sprzeniewierza się samemu sobie..."**
Swoją niezależność od wszelkich mód, trendów i wszelkiego rodzaju koniunkturalizmu zachował do końca. Pustka - może jeszcze nie do końca uświadomiona - jaka po nim zostaje, na długo zapewne nie zostanie wypełniona.
M.G.
*Andrzej Partum, Katalog nr 9, BWA, Lublin, marzec 1982
** Jan Marx, Rozmowa z Andrzejem Partumem, Poezja nr 7/1982
Andrzej Partum
16.XII 1938 - 1 III 2002.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, 1958
Autor poezji, manifestów i tekstów teoretyczno-krytycznych z zakresu sztuki współczesnej.
Performer, malarz, akcjonista. Uczestnik niezależnego Obiegu Kultury.
Wkrótce:
- PARTUM (noc wspomnień) - Galeria Wschodnia w Łodzi
filmy video, foty, obiekty, obrazy, poezja wizualna, książki
otwarcie wystawy 20.04.2002, sobota, 20.00Zobacz też:
- "10 x Partum" - K. Masłoń (Rzeczpospolita, 23.V.1998)
- Permanentna interakcja: stolik Andrzeja Partuma w restauracji EUROPA
(Festiwal INTERACTIONS 1999)- "Wielki dekonstruktor. Kronika twórczosci Andrzeja Partuma" - J. Truszkowski ("Opcje" - Nr 6/41,2002)
Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.
27 - 03 - 02