Paweł Żak "Photographs"
26 kwietnia - 7 czerwca 2003
WM Gallery, Elandsgracht 35, 1016 Amsterdam

Micha Klein - nieuwe fotowerke
26 kwietnia - 24 maja 2003
Torch, Lauriengracht 94, 1016 Amsterdam

Ludmila Zintchenko
"Moskou - de vier jaargetijden"
25 kwietnia - 30 czerwca 2003
FotoGalerie Six Images, Boomstraat 6, Amsterdam Jordaan

Ad van Denderen
GoNoGo
FOAM_Fotografiemuseum Amsterdam
5 kwietnia - 10 czerwca 2003
Keizersgracht 609, 1017 DS Amsterdam

 

 

Korespondencja z Holandii

Amsterdam wiosną

 

Amsterdam zawsze ma bardzo bogatą ofertę w dziedzinie fotografii. Tak było i tym razem, kiedy pod koniec kwietnia przyjechaliśmy do tego malowniczego miasta nad kanałami.

 


Paweł Żak "Photographs"
wystawa w Gallery WM w Amsterdamie, otwarcie dnia 26 kwietnia 2003

 

Bezpośrednim powodem wyprawy było otwarcie wystawy Pawła Żaka w Gallery WM Wandy Michalak, tej samej, w której Żak już wystawiał przed kilku laty, a która konsekwentnie, od dłuższego czasu prezentuje polskich artystów (por. relację o wystawie J. Szczuckiego i K.Wojciechowskiego z jesieni ub. roku).

 

WYSTAWA Pawła Żaka pt. Fotografie jest nową wersją pokazu prezentowanego podczas głośnej wystawy koalicji Latarnika w Pałacu Kultury, i potem - już jako indywidualnej prezentacji - w Galerii PF w Poznaniu (styczeń br.) Kilkanaście prac, wszystkie jednakowych formatów, przedstawiają świat roślin, fotografowany bardzo subtelnie, gdzie właściwie każdy kadr to jeden wybrany kwiat lub łodyga. Fotografie powstały na skutek długich naświetleń, są utrzymane w monochromatycznej gamie kolorów sepii czy esencji herbacianej, przez co kojarzą się z procesem obumierania, zaniku, nabierają klimatu pewnej stałej nietrwałości.

Już podczas dosyć tłumnego otwarcia wystawy wiele osób wykazywało spore zainteresowanie nabyciem tych prac co wróży nie tylko artystyczny, ale i komercyjny sukces tej wystawie.

 

O TYM jak wiele dzieje się w Amsterdamie świadczy fakt, że w tym samym czasie co wernisaż Pawła Żaka, odbywało się jeszcze kilka innych m.in. dosyć dobrze znanego już na międzynarodowym rynku fotografii Mischy Kleina, który w galerii Torch zaprezentował swoje, zbyt landrynkowe, kompozycje komputerowe.

 


Ludmila Zintchenko "Moskou - de vier jaargetijden"
wystawa w FotoGalerie Six Images, Amsterdam, 25.04 - 30.06.2003 

Natomiast dzień wcześniej tj. 26 kwietnia otwarto bardzo kameralną wystawę w maleńkiej galerii (niektórzy mówią że to najmniejsza galeria w Amsterdamie) FotoGalerie Six Images. Zmieściło się w niej zaledwie 8 zdjęć. Autorką jest Rosjanka, Ludmiła Zinczenko, absolwentka Instytutu Technologicznego w Moskwie, od 1986 roku pracująca jako dziennikarka i fotograf niezależny. Jej specjalnością są martwe natury, ale fotografuje z powodzeniem ulicę, sceny z życia codziennego wzorując się na wielkich mistrzach fotografii.

Jej prace, bardzo starannie podane w specjalnie zaprojektowanych przez miejscowego artystę Karla Zincka aluminiowych ramach, nabrały dodatkowych, malarskich walorów chociaż wykonane są w klasycznej technice czarno-białych odbitek bromowych.

Następna planowana wystawa w FotoGalerie Six Images to zdjęcia polskiego fotografa Władysława Pawelca, którego córka jest współwłaścicielem galerii.

 

W HOLANDII istnieje bardzo wiele placówek muzealnych mających w swoich zbiorach fotografię. Ale do tej pory trwały dyskusje gdzie ma powstać największe i najbardziej prestiżowe muzeum fotografii. Decydujące zmagania na tym polu toczą Amsterdam i Rotterdam, gdzie od niedawna zmieniono ( po raz kolejny) nazwę Niderlandzkiego Foto Instytutu na Muzeum Fotografii. Amsterdam nie pozostał w tyle i od kilku miesięcy ma FOAM_ Fotografiemuseum Amsterdam. W odrestaurowanej, typowej dla tego miasta kamieniczce od kilku miesięcy działa jedna z najmłodszych instytucji fotograficznych. Aktualna wystawa to słynny projekt fotograficzny GoNoGo holenderskiego fotografia Ad van Denderena. Projekt ten, znany już szeroko na świecie poprzez liczne publikacje ( w Polsce jego fragment prezentował Wielki Format - Magazyn Gazety Wyborczej) robi nadal duże wrażenie. Ad van Denderen poświęcił mu ponad 16 lat pracy. Tematem jest zapis dokumentalny exodusu imigrantów do Europy z krajów 3 świata.

Wstrząsające zdjęcia zdesperowanych ludzi z Afryki lądujących na plażach Hiszpanii, obozy dla uchodźców na północy Francji, którzy chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii tunelem pod kanałem La Manche, Albańczycy u wybrzeży Włoch, ludzie próbujący przedostać się przez silnie strzeżone granice na różne sposoby: wielkimi ciężarówkami (TIR), przez zieloną granicę, na wszelkie legalne i nielegalne sposoby.

 

 

Zdjęć w normalnym standardowym pojęciu prawie nie ma - są one właściwie jedną wielka projekcją na kilku dużych ekranach w oddzielnych pomieszczeniach. Obok stoją małe monitory, gdzie poprzez słuchawki można zapoznać się z historiami poszczególnych uchodźców zarejestrowanych na video przez Marjoleine Boonstra, która ten dokumentalny materiał nakręciła w obozie azylantów Sangatte na północy Francji na początku tego roku.

Wystawa - właściwie instalacja robi ogromne wrażenie. Poprzez swoją prostotę dotrzeć musi do każdego i wzbudzić silne emocje oraz głęboką refleksję nad ludzkim losem.

Obok wystawy GoNoGo w dwóch innych pomieszczeniach pokazywana jest jeszcze wystawa „Wilderness” Mishy de Riddera, piękne olbrzymie zdjęcia z dziewiczych lasów podzwrotnikowych a także grupowa wystawa holenderskich artystów młodszego pokolenia - przy której trudno zatrzymać się na dłużej mając obok atrakcyjny projekt o imigrantach Ad van Denderena.


 


Amsterdam, miejsce prezentacji slide-show; World Press Photo 2003; 28.04.2003

 

KONIEC kwietnia to również doroczna uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy World Press Photo. Zanim to jednak nastąpiło obyło się szereg spotkań, wykładów i krótkich prezentacji autorskich nagrodzonych i wyróżnionych fotografów. W sali koncertowej Felix Meritis przy Keizersgracht 324 swoje zdjęcia prezentowali tez polscy autorzy: Witold Krassowski oraz występujący wspólnie Tomasz Gudzowaty i Robert Bogusławski. Szczególnie prezentacja tych dwóch ostatnich miała efektowną oprawę - był to bowiem bardzo interesująco zmontowany pokaz multimedialny tzw. slide show - coś w rodzaju diaporamy z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym, który obejmował również wcześniej wykonane serie zdjęć Tomasza Gudzowatego mającego już w dorobku w sumie 4 nagrody tego prestiżowego konkursu fotografii prasowej.

Ceremonia wręczenia nagród i otwarcia wystawy odbyła się jak zwykle w zabytkowym kościele Oude Kerk z udziałem premiera kraju po czym w Hotelu Arena rozpoczęło się tradycyjne party.

Od 10 lat przy okazji rozstrzygania konkursu przyznawane są również aplikacje do tzw. Worls Press Photo Joop Swart Masterclass. Są to stypendia na pobyt studyjny w Amsterdamie dla 12 wybranych z całego świata na podstawie portfolio młodych fotografów. W tym roku zajęcia odbywać się będą w listopadzie w FOAM a wśród wybranych znalazł się m.in. słowacki fotograf Martin Kollar którego wystawa prezentowana była jesienią w Małej Galerii w Warszawie.

Oczywiście te kilka wybranych wydarzeń to kropla w morzu tego co się dzieje w Amsterdamie - może przy następnej okazji uda się nadrobić i zobaczyć więcej - będzie to jednak równie trudne...

Marek Grygiel

 

Wiosna w Amsterdamie. Fot. M. Grygiel

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

02 - 06 - 03