Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
11 - 28 września 2003 r.

 

 


Przyjaciele malarze - fotografie Francisa Bacona i Luciana Freuda autorstwa Bruce'a Bernarda - wystawa w Starej Galerii ZPAF

 

Gazeta Wyborcza - logo

Znał ich i fotografował od lat 40. W Starej Galerii ZPAF możemy oglądać plon ten znajomości: fotograficzne portrety dwóch słynnych brytyjskich malarzy współczesnych - Francisa Bacona i Luciana Freuda autorstwa Bruce'a Bernarda

Fotografie Bruce'a Bernarda w Starej Galerii ZPAF

O CZYM lubię myśleć, kiedy zastanawiam się nad tymi dwoma wybitnymi artystami w całkowitym oderwaniu od ich pracy? O Lucianie opowiadającym najlepsze kąski w rodzaju: »A słyszałeś «, takie jak ten, że artysta mówi do swojego modela: »Rozbieraj się szybko, twój mąż idzie! «. O Francisie zachowującym się skandalicznie i zabawnie w Wheeler's przy Old Compton Street w latach 60., kiedy to całkowicie zniewolił tamtejszy cudowny personel” - napisał o swoich „trudnych” modelach Bruce Bernard. A byli trudni - obaj nienawidzili się fotografować, nie znosili ingerencji w ich prywatne życie.

Pokazywane w Starej Galerii ZPAF portrety Bacona pochodzą z dwóch sesji wykonanych w 1984 r. Z pierwszej Bernard, delikatnie mówiąc, nie był zadowolony. Może dlatego, że Bacon prowokacyjnie pojawił się w szortach. Na drugą sesję z kolei ubrał się zbyt sztywno i elegancko, a jego buty były nienaturalnie doskonale wypolerowane. Nieszczęsna mina malarza dopełniła wymuszonego klimatu fotografii.

O ile Bacona fotografowano stosunkowo często, o tyle Luciana Freuda prawie w ogóle. Dlatego niemal na cud zakrawa, że Bernard zdołał namówić go na sesję w jego pracowni, z jego słynnymi modelami. W efekcie powstały unikalne zdjęcia, które pokazują nieznane oblicze Freuda - człowieka o szelmowskim poczuciu humoru.

Bruce Bernard (1928-2000) od czasu studiów w St Martin's School of Art obracał się w artystycznym środowisku Londynu, które w latach 50. koncentrowało się w Soho - najbardziej kosmopolitycznej i pełnej życia części miasta. To właśnie tam poznał i zaprzyjaźnił się z Francisem Baconem i Lucianem Freudem. Wkrótce został fotoedytorem "Sunday Times Magazine". Wtedy jeszcze kolorowe dodatki do gazet były w Wielkiej Brytanii nowością. Zajął się też tworzeniem książek, które dziś uważane są za klasyczne pozycje albumowe o fotografii: "Photodiscovery" (Fotoodkrycie) i "Century" (Stulecie). Swoje własne zdjęcia zaczął pokazywać dopiero w późnym okresie życia, ale szybko zostały bardzo wysoko ocenione.

Trudno się dziwić - są niezwykłym dokumentem kulturalnego Londynu i niekiedy jedynym wspomnieniem artystów, którzy, gdyby nie przyjaźń z Bernardem, nigdy nie daliby się sfotografować.

Wystawę "Przyjaciele malarze" można oglądać w Starej Galerii ZPAF przy pl. Zamkowym 8 do 28 września. Organizator: British Council.

Agnieszka Kowalska
Gazeta Stołeczna, 10 września 2003


Przyjaciele malarze - fotografie Francisa Bacona i Luciana Freuda autorstwa Bruce'a Bernarda - wystawa w Starej Galerii ZPAF. Fot. Wojciech Olkuśnik/GW

 

Zobacz też:

 

 

Wybrane wydawnictwa:

Century: One Hundred Years of Human Progress, Regression, Suffering and Hope 1899-1999
Bruce Bernard (Editor)
Hardcover 1120 pages (1 September, 1999)
Publisher: Phaidon Press; ISBN: 0714838489

A visual history of the 20th century, the photographs in this volume cover events which range from the hard history of politics to new inventions, the arts, society and fashion. The images have been drawn from international agencies such as Life, Magnum, Picture Post and Stern. The book is divided into six chronological sections corresponding to significant historical moments. Each section opens with a short historical overview which introduces the main concerns during the period covered. There is also a selection of quotations which capture the flavour of the period covered. There are extended captions at the end of each section providing historical information about each photograph.

One Hundred Photographs: A Collection by Bruce Bernard
Mark Haworth Booth (Editor), Bruce Bernard (Photographer)
Hardcover 208 pages (25 October, 2002)
Publisher: Phaidon Press; ISBN: 0714842788

In 1996 Bruce Bernard was commissioned to create a collection of photographs for an eminent private collector. After several years of trawling through galleries, art fairs and auction houses he settled on 100 images that "truly stimulated and satisfied" him. One of the leading picture editors of his generation and celebrated for his unique eye, knowledge and judgement of photography, Bruce Bernard has created a collection that emphasizes the magic of the medium - through work of the great figures of the 19th century, to snapshots, taken by amateurs, the genius of Andre Kertesz and the impassioned photo reportage of Weegee. This timeless selection offers a unique insight into photography. It also demonstrates Bruce's love and respect for photography and his unparalleled ability to identify pictures that are imbued with sensitivity, humanity and intelligence.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

30 - 09 - 03