Grzegorz Gałęzia
Krzysztof Białoskórski

Ci, którzy przeżyli
Those who survived
Sie haben ueberlebt

Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa, 2002
ISBN 831109514-0

 

 

Album "Ci, którzy przeżyli"

 

23 listopada 2002 r. odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie wystawa i promocja albumu pt. „Ci, którzy przeżyli” autorstwa Grzegorza Gałęzi i Krzysztofa Białoskórskiego. Z okazji przypadającej 27 stycznia 2003 roku kolejnej rocznicy wyzwolenia Oświęcimia wystawa jest prezentowana na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zarówno wystawa jak i album to 55 współczesnych portretów byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz fragmenty ich wspomnień.

Wojenne i powojenne, często niezwykle wstrząsające relacje są skontrastowane kameralnymi portretami, gdzie bohaterowie tych relacji są sfotografowani w ich domowych wnętrzach, bez żadnych dodatkowych zabiegów. Proste, bardzo wyraziste portrety osób, które przeżyły gehennę makabrycznych przeżyć wojennych a i po wojnie los nie oszczędził im cierpień, upokorzeń i wyrzeczeń.

Istotą fotograficznych zapisów portretowanych osób jest prostota. Autorom zdjęć udało się wykonać niemal neutralne, pozbawione emocji fotografie które być jeszcze bardziej podkreślają niezwykłość tych relacji.

Wstęp do albumu napisał Norman Davies a na końcu zamieszczono noty biograficzne portretowanych. W albumie wszystkie teksty są tłumaczone na języki angielski i niemiecki.

mg

 

Zobacz też:

 


"Ci, którzy przeżyli": Danuta Brzosko-Mędryk

 


"Ci, którzy przeżyli": Ludwik Krasucki

 


"Ci, którzy przeżyli": Henryk Eksztajn

 


"Ci, którzy przeżyli": Józef Seweryn

 


"Ci, którzy przeżyli": Tadeusz Szurmak

 


"Ci, którzy przeżyli": Stanisław Szymański

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

29 - 01 - 03