Vladimir Birgus:
"Jaroslav Rössler"
Wyd. Torst, 2001
ISBN 80-7215-139-8
Ceska a slovenska fotografie osemdesatych a devedesatych let 20. stoleti
Czech and Slovak Photography of the 1980s and 1990s
Muzeum umeni Olomouc / Olomouc Museum of Art 2002
ISBN 80-85227-50-9
Nowe albumy czeskie
Biblioteka Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie dzięki donacji Vladimira Birgusa, wzbogaciła się o bardzo cenne dwie pozycje.
IERWSZA z nich to monografia czeskiego fotografa Jaroslava Rösslera, który był jednym z najważniejszych czeskich twórców awangardy. Jako jeden z pierwszych zastosował reguły konstruktywizmu w swoich pracach. Od początku lat 20. Współpracował blisko z Frantiskiem Drtikolem, był nawet jego asystentem. Szybko porzucił piktorializm kierując swoją uwagę na proste ujęcia geometryczne, tworząc abstrakcyjne kompozycje w oparciu o grę światła i cienia.
W 1923 roku został zaproszony do słynnej awangardowej grupy artystycznej Devetsil stając się jedynym fotografem w tym znaczącym dla całej sztuki nowoczesnej w Europie ugrupowaniu.
W latach 30. przebywał w Paryżu pracując w reklamie i wykonując eksperymentalne fotografie na własny użytek, które później wyznaczyły jego oryginalny styl.
Monografia Jaroslava Rösslera nie tylko opisuje jego dokonania twórcze, nie tylko podaje nieznane wcześniej fakty z jego życia, ale również zawiera nie publikowane dotąd zdjęcia.
Autor, Vladimir Birgus, jest znanym fotografem, krytykiem, historykiem i publicystą, a także kuratorem wielu wystaw prezentowanych na całym świecie.
RUGA pozycja to obszerny album-katalog z wystawy „Czeska i słowacka fotografia lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX stulecia”. („Ceska a slovenska fotografie osemdesatych a devedesatych let 20. stoleti). Wystawa miała premierę w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu w ubiegłym roku, potem prezentowana była w Pradze.
Jest to bardzo starannie przygotowana publikacja zawierająca spis i reprodukcje prac wszystkich uczestników wystawy, oraz ich szczegółowo opracowane biogramy.
Bogatą część ilustracyjną poprzedzają bardzo ciekawe teksty krytyczne Heleny Rislinkowej, Lucii Lendelovej i Tomasa Pospecha oddające kontekst całej prezentacji i opisujące szereg zagadnień dotyczących szeroko rozumianych wątków w fotografii tych krajów. Autorzy wybrali do wystawy – a co za tym idzie do albumu - tych twórców, którzy w znacznym stopniu wyznaczyli wysoką pozycję sztuki fotograficznej w Czechach i na Słowacji w ostatnich dwóch dekadach.
m.g.
Z katalogu ksiegarni wysyłkowej Amazon.co.uk:
The Photographer Frantisek Drtikol |
||
Jaroslav Rössler |
||
Czech Photographic Avant-garde 1918-1948 |
Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.