Antykwariat „Biblioteka Wędrowca”
ul. Wilcza 29a lokal 25, Warszawa
Pon. - pt. 11.00 – 19.00
Wystawa czynna od 26 marca do 17 kwietnia 2003 r.

 

 

Jadwiga Wolska: "Dworskie atelier" -
portrety mieszkańców ze wsi Dołęga ok. 1915-1918"

 

 

Ponad 60 fotograficznych portretów chłopów z podkrakowskiej wsi – to część spuścizny po Jadwidze z Wolskich Tumidajskiej (1890 – 1981), właścicielce dworu w Dołędze. Wolska, jako młoda dziewczyna, zajmowała się fotografią amatorsko. Dwór stał się rodzajem nieformalnego atelier portretowego, z tą różnicą, że przychodzące tam osoby znały fotografa i nie było tego dystansu jaki zwykle jest widoczny na fotografiach portretowych z miejskich lub objazdowych atelier. Fotografie są pozowane – często ujęcie ¾, spojrzenia utkwione w obiektywie aparatu, ale otoczenie jest naturalne, tło stanowi park, bądź dwór. Większość to portrety pojedynczych osób, ale są także wśród nich zdjęcia rodzinne na tle chałup, fotografie ślubne, oraz kilka dokumentujących życie wsi.

Wiadomo, że mieszkańcy dworu żyli w dużej przyjaźni z mieszkańcami wsi, organizowali wspólne jasełka, święcenie pokarmów na Wielkanoc, młode pary przyjeżdżały do dworu po błogosławieństwo. Być może dzięki tej zażyłości Wolska stworzyła niezwykłe portrety, przekazała nam jak czule, w pełen zrozumienia sposób można patrzeć na drugiego człowieka.

Szklane negatywy, robione w latach nastych XX wieku, zostały znalezione na początku lat 70. przez Michała Dąbskiego, wnuka Jadwigi Wolskiej, na strychu dworu. Oryginalne odbitki nie zachowały się. Na wystawie pokazane są współczesne odbitki zrobione z oryginalnych negatywów. Fotografie można również kupić – cena 30 zł (format 18 x 24cm).

Karolina Lewandowska

 

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

23 - 03 - 03