Galeria Off, Warszawa
ul. Puławska 37/39 (budynek Teatru Nowego)
5 - 19 maja 2003

 

 

Przepiękny ogród - Madame Żużu w Galerii Off

Obok kolorowych anty-pocztówek Bohdziewicz, punkowego chaosu Kubiak i wyciszonych prac Fortuny pokazywanych podczas drugiej warszawskiej odsłony Galerii Bezdomnej, to właśnie zdjęcia Madame Żużu zdecydowanie odstawały od masy pięknych fotografii zbyt estetycznych, by mogły być sztuką. Żużu prowokowała nie tylko pseudonimem. Jej nasycone kolorem portrety drażniły rozmyślnym brakiem poczucia smaku, dosłownością i reklamowym kiczem, który kłuł w oczy niczym jeden z fallicznych kaktusów wycelowany w twarz oblizującej palec młodej dziewczyny.

 


Madame Żużu: Przepiękny ogród - wystawa w Galerii Off w Warszawie

 

Ogród Madame Żużu, który można oglądać w warszawskiej Galerii Off, jest rozwinięciem portretowej serii przyjaciół artystki. Zachowana została kampowa konwencja przeestetyzowanych fotografii, które są lekkie i przyjemne w odbiorze – wszystko dzieje się tu na powierzchni wszechobecnej stylizacji. Powagi projektowi nie dodaje fakt, że zdjęcia pokazywane są w kawiarni znanej z niezobowiązującej atmosfery. Jeśli przyjrzeć się zdjęciom Żużu uważniej, okazuje się, że choć brak im głębi, jakiej można by oczekiwać od produkcji artystycznej, to jednak mają spory potencjał i mogą stanowić krok naprzód w gatunku tak skostniałym jak portret inscenizowany.

Propozycja Madame Żużu polega na świadomej grze z konwencją narzucaną przez kolorowe magazyny wypełnione po brzegi fotografiami mody i uroczymi portretami mniejszych lub większych gwiazd polskiej estrady. Przyjaciele Żużu, wśród których również znaleźć można twarze młode, ale już znane – Marcin Cecko czy Agata Bogacka – sfotografowani zostali jakby od niechcenia, ale ze znajomością warsztatu i wyczuciem kompozycji. Młodzi, aż nazbyt piękni i zblazowani dandysi przyglądają się towarzystwu modnej kawiarni, przyglądają się sobie i z siebie drwią, trzymając się wzajemnie na dystans doskonale się bawią.

Podszyte dwuznaczną erotyką portrety Żużu wyrastają z blichtru kultury popularnej, reklamy i mody. Pojawiają się analogie z fotografiami gwiazd w rodzaju Saudka, echa twórczości duetu Pierre et Gilles, ale też można odwołać się do porównań z pracami Jakuba Swerpla, którego portrety można było nie tak dawno oglądać w Małej Galerii.

Temat tak mocno związany z fotografią jak portret wymaga nie lada umiejętności od artysty. Łatwo bowiem o sztampę i banał. Madame Żużu pokazuje serię obrazów, która jest zbyt piękna, by być sztuką przez duże „S”. Jednak w przeciwieństwie do wspomnianych bezdomnych mas zręcznie uwodzi swoich przyjaciół prowadząc pełną ironii i kokieterii grę, z przymrużeniem oka pokazuje nam ogród, który jest przepiękny.

Adam Mazur

 

Madame Żużu: Przepiękny ogród - wystawa w Galerii Off w Warszawie

 

Madame Żużu: Przepiękny ogród - wystawa w Galerii Off w Warszawie

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

03 - 06 - 03