Korespondencja z Bogoty

FOTOMARATÓN


Wystawa FOTOMARATÓN na ulicach Bogoty. Fot. Ewa Wolańska

 Katalogi FOTOMARATON

BOGOTA – stolica Kolumbii – jest prawdziwą kwintesencją wszystkiego co kolumbijskie. Nie jest miejscem bezpiecznym - szczególnie dla obcokrajowców – a w rozległe dzielnice slumsów, po prostu nie należy się w ogóle zapuszczać. Stałym elementem krajobrazu tego miasta są dzieci ulicy, żebracy, złodzieje, uliczni sprzedawcy i męczący hałas. To wynik szalonego ruchu samochodowego, gdzie zasady ruchu drogowego są tylko umowne.

Bogota jest miejscem kontrastu – we wszystkich warstwach życia – bo na tle ubóstwa nieznanego w Europie funkcjonuje wystawne bogactwo, wspaniałe rezydencje ogrodzone murami z koroną drutów pod napięciem i uzbrojonymi po zęby strażnikami – broń zresztą nikogo nie dziwi, w tym kraju trwa przecież wojna.

Kontrastem jest także samo życie kuturalne kraju. Kolumbia boryka się z ogromnym problemem analfabetyzu, sięgającym kilkunastu procent, który nie dotyczy tylko prowincji ale także samej stolicy – a jednak Bogota ma jeszcze drugie oblicze – to miasto artystów i intelektualistów, z licznymi uniwersytetamii wspaniałymi muzeami, galeriami, posiada trudną historię i dużo interesujących przykładów architektury kolonialnej.

Właśnie różnica i kontrast stały się bazą do zdefiniowania własnej tożsamości przez kolumbijskich artystów. O tym jak głęboko istnieją te problemy w świadomości świadczy ich sztuka. Temat różnic socjalnych i problemów z tym związanych jest główną bolączką ale też nadchnieniem dla kolumbijskich fotografów.

W Bogocie od kilku lat oranizowany jest FOTOMARATÓN – konkurs fotograficzny dla profesjonalistów i amatorów – każdego roku pod innym hasłem, jednak zawsze na temat Bogoty. Konkurs ma ciekawą formułę. Wszyscy uczestnicy otrzymują materiały fotograficzne i w ciągu dwóch dni przygotowują swoje prace na zadany temat. Oddają je w określonym miejscu. Równolegle odbywa sie oddzielny konkurs dla fotografujących techniką cyfrową.

W tę prawdziwą „fiestę” fotografii w Bogocie zaangażowane jest FotoMuseo, Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Bogota i cała paleta sponsorów.

FotoMuseo to instytucja organizująca wydarzenia fotograficzne w Bogocie. Działa od 1998 roku jako fundacja, posiada kontakty z patronami, sponsorami i z głównymi galeriami Bogoty np: Museo de Arte Moderno de Bogota. Wspiera również młodych twórców, umożliwiając im wystawianie swoich prac. FotoMuseo to nie muzeum ani galeria fotografii – jak sugeruje nazwa – to jedynie biuro, którego dyrektorką jest pani Glima Suárez, bardzo prężnie prowadząca tę instytucje. FotoMuseo dysponuje katalogami wystaw jak również informacjami na temat fotografii w Kolumbii. Niestety wszystkie materiały oprócz tego, że pięknie wydane, są tylko w języku hiszpańskim.

W 2003 roku FOTOMARATÓN odbył się 6 i 7 września – pod hasłem: Ojo con la Ciudad (Wgląd w Miasto). Jak zawsze jury wybrało najlepsze prace – został wydany katalog, zdjęcia w formie wydruków wielkoformatowych zostały przygotowane do prezentacji na ulicach Bogoty w specjalnych oprawach – od stycznia wystawa odwiedza różne dzielnice miasta – umożliwiając mieszkańcom Bogoty kontakt z tą inicjatywą bez wyprawy do galerii. Do tej pory wystawa prezentowana była w dzielnicy Chicó na północy Bogoty, na Plazoleta de San Diego el Centre oraz Plaza civica Centro Comercial Ciudad Tunal.

Natomiast wyniki konkursu fotografii cyfrowej, można zobaczyć w El Centro Cultural Teatro Municipial Jorge Eliecer Gaitan. Wystawa potrwa od 13 lutego do 19 marca 2004 roku pt: Fotomaratón 2003 - Autorretros.

 


Diego Gonzalez, FOTOMARATÓN 2003

Ernesto Monsalve, FOTOMARATÓN 2003

 


Maria Clara Cortes Polania, FOTOMARATÓN 2003

Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach : fotografi profesjonalnej i amatorskiej. Zwycięzcą w kategorii fotografii profesjonalnej ostatniej edycji konkursu został Camilo Rozo – w kategorii amatorskiej María Victoria Cedeña Martínez. Inni wyróżnieni autorzy zdjęć, których prace zostały wybrane do prezentacji w formie ulicznych wystaw i publikacji w katalogu Fotomaratón 2003:

Manuel Saldarriaga, Carlos Julio Martinez Támara, Fabio Ernesto Mojica Caballero, Scott Dalton, Angela María Santos, José David Paz, Jairo Galindo Arévalo, Edison Valencia Castro, Camilo Bernal Kosztura, Ricardo del Valle Callamand, Jairo Patiño, Omar Delgado Gercés, Santiago Correa, Viviana Diaz, Ricardo Angulo Rodríguez, William Bello Medina, Santiago Villamizar, Emilio Alberto Godoy Montoya, Joana Marcela Toro Mora, Adriana Ospina, Hans Drews, Carlos Santacruz, Diego González, William Fernando Martínez, Juan Antonio Sánchez, Juan Antonio Monsalve, Juan Carlos Sierra, Constanza Isaza, Carlos Eduardo Clavijo Buendía, Néstor Vargas, Maria Clara Cortés Polania, Henry Agudelo, Henry Lozano, Rodrigo Orrantía, Bernardo Alberto Peña, Martha Lucía Duarte Vergara, Javier Sandoval, Rafael Guerrero Maury, Ernesto Monsalve Pino, Gloria Bonilla Lozada.

Wspólnym mianownikiem wszystkich prezentowanych fotografii jest wspomniany „kontrast”, bo taki jest rzeczywisty obraz Bogoty. Wszystkie mają jeszcze jedną cechę wspólną: są poważne, nawet jeżeli przedstawiają z pozoru zabawne sytuacje. Bo czy uśmiechnięte buzie dzieci podczas ciężkiej pracy, ludzie ulicy i ich miłość, czy eleganccy ludzie, którym ktoś czyści buty to obraz zabawny? Pomimo ogólnego, pogodnego usposobienia Kolumbijczycy nie są ludzmi beztroskimi, przeciwnie są poważni i taka jest też kolumbijska fotografia.

Ewa Wolańska


 Wystawy FOTOMARATÓN 2003...w galeriach i na ulicach Bogoty. Fot. Ewa Wolańska

 

Zobacz też:

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.