Miesiąc Fotografii w Krakowie – listopad 2004
Organizator:
Fundacja na rzecz Rozwoju Sztuk Wizualnych
Rada Programowa:
Marek Jańczyk – Kurator Festiwalu, Piotr Cypryański – Kurator Festiwalu, Aleksander Matczewski.

 

 

Kraków pełen fotografii


Wiktor T.Nowotka, bez tytułu
z wystawy: "Fotografia otworkowa z kolekcji Zbigniewa Tomaszczuka"
Galeria Pod Schodami, Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki 13, Kraków
wystawa czynna od 30.10 - 15.11.2004

Katalog Miesiąca Fotografii w Krakowie,
wydany we współpracy z Miesięcznikiem Pozytyw.
ISBN 83-921528-0-8


W POWODZI imprez fotograficznych jakie ostatnio powstają na naszym kontynencie pojawił się także Miesiąc Fotografii w Krakowie. Po bardzo skromnych i chaotycznych początkach tegoroczna trzecia już edycja zapowiada się bardziej interesująco. Miesiąc Fotografii w Krakowie obrał nieco inną formułę niż podobne tego typu imprezy – nie ma tutaj początkowego tygodnia kulminacji zdarzeń – jak to ma miejsce w pierwszym tygodniu odbywającego się obecnie 14 Miesiąca Fotografii w Bratysławie. Wszystko jest bardziej rozciągnięte w czasie i ktoś kto widział niektóre wystawy na początku miesiąca – pod koniec w tych samych miejscach zastanie już inne. Jest to i wada i zaleta tej imprezy. Wada dla tych, którzy są spoza Krakowa i nie mogą „trzymać ręki na pulsie”, a z kolei dla mieszkańców miasta jest to zaleta permanentych ciekawych zdarzeń i obfitości programu.

Krótka, nawet dwudniowa wizyta w Krakowie w dniach 4-5 listopada pozwalała jednak całkiem dobrze „załapać” atmosferę Miesiąca. Należało zacząć od inauguracyjnej wystawy w Galerii Starmach gdzie 26 października nastąpiło uroczyste rozpoczęcie festiwalu (można wymiennie Miesiąc fotografii nazywać festiwalem co ma miejsce również w szczegółowym programie). Wystawa tam prezentowana to prace Marka Piaseckiego – artysty zapomnianego, silnie związanego z Krakowem, który od ponad 30 lat mieszkał poza granicami kraju. Jego maleńkie, niesłychanie wyrafinowane kolaże – przedmioty, rodzaj miniatur z użyciem fotografii zostały z wielkim smakiem wyeksponowane we wspaniałym wnętrzu galerii – dawnej synagogi – na Kazimierzu.


Fot. Marek Piasecki, wystawa w Galerii Starmach,
Miesiąc Fotografii w Krakowie, katalog wystaw

Obok w kawiarni – galerii OKO wystawa kilku makrofotografii Anne Pery, francuskiej artystki, która zginęła tragicznie w Krakowie, a której wzruszające wspomnienie poświęcił Bogdan Konopka w październikowym numerze Biuletynu Fotograficznego, pisma starającego się być bieżącą kroniką festiwalu.

Kierując się w stronę centrum wchodzimy na Kazimierz gdzie kilka interesujących wystaw m.in. w opromienionej sławą ALCHEMII – portrety Dominika Papaja, nieopodal w pubie BARAKA - cyfrowe, barwne rejestracje techniką FotoCube Olgierda Michalaka i uzyskane techniką rastru, umieszczone transparentnie w oknach Sylwetki Moniki Makarewicz. Nieco dalej, w bardzo postmodernistycznym wnętrzu pubu POZYTYWKA - kobiece prace Marii Dmitruk pt. Baśnie.

Wartością Miesiąca Fotografii jest niewątpliwie spora różnorodność. Od prezentacji klasycznej fotografii – a tu należy wymienić np. otwartą w obecności bardzo licznych gości wernisażowych 4 listopada wystawę Tadeusza Rolke pt. "Rozproszenie", do fotografii otworkowej z kolekcji Zbigniewa Tomaszczuka, pokazywanej w galerii ASP POD SCHODAMI, czy kilku light boxów Karola Hordzieja w pubie PIĘKNY PIES, kojarzących się raczej z wystrojem wnętrza, niż z autonomiczną prezentacją w postaci wystawy.

Miejscem, które nabiera coraz większego znaczenia, staje się Galeria Camelot, w której w zeszłym roku pokazano dosyć słabe prace studentów, natomiast obecnie, do 11 listopada, można oglądać wystawę autorską Vladimira Birgusa.


Fot. Olgierd Michalak
"Przeszłość, terazźniejszość,przyszłość"
Galeria Baraka
ul. Warszauera 1, Krakow
z Katalogu wystaw Miesiąca Fotografii w Krakowie

Otwarcie wystawy Tadeusza Rolke w galerii Artemis w Krakowie, 4.11.2004. Fot.: J. Skolarczyk

Okładka książki Tomasza Ferenca
"Fotografia - dyletanci, amatorzy i artyści"
Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
ul. Weęgierska 1, 30-535 Kraków

We wspomnianej już na początku Galerii-Kawiarni OKO nastąpiła inauguracja księgarni fotograficznej pn. „Galeria F5 & Księgarnia Fotograficza” istniejącej już od jakiegoś czasu w internecie. Księgarnia ta jest jednocześnie wydawnictwem, a jej pierwsza pozycja zaprezentowana na inauguracji w dniu 5 listopada to publikacja Tomasza Ferenca pt. :Fotografia – dyletanci, amatorzy i artyści”. Jest to interesujący zbiór tekstów z zakresu socjologii fotografii, pojawiają się w niej nazwiska słynnych teoretyków i filozofów fotografii np. (Barthes, Sontag, Flusser) a także wypowiedzi i omówienia początków i „strategii działań artystycznych” niektórych współczesnych artystów m.in. Natalii LL, Stefana Wojneckiego, Grzegorza Przyborka, Józefa Robakowskiego, Krzysztofa Cichosza.

Miesiąc Fotografii trwa – najbliższe wydarzenia to Galeria Bezdomna w Fabryce Schindlera, akcje fotografowania Roberta Kuśmirowskiego w Galerii Potocka i Bunkrze Sztuki, dwudniowe foto-warsztaty prowadzone przez mieszkającego od jakiegoś czasu w Krakowie Michaela Ackermana, spotkanie z Krzysztofem Gierałtowskim, Tomkiem Sikorą, wystawy Bronisława Schlabsa w Galerii ZPAF, Andrzeja Różyckiego w Muzeum Historii Fotografii...

Dopiero po jego zakończeniu będzie można dokonać jakiejś oceny – ale już teraz można sobie życzyć, by na stałe wszedł do programu imprez fotograficznych w naszym kraju.

MG

 

 Monika Makarewicz "Sylwetki"
Galeria Baraka, Kraków
z Katalogu wystaw Miesiąca Fotografii w Krakowie

 

Szczegółowy program:
Miesiąc Fotografii w Krakowie, listopad 2004

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

 


 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.