Rozmowy Hanny Marii Gizy

 

PRZED dwoma laty ukazała się książka „Słowo o fotografii”, zbiór dwudziestu kilku rozmów z fotografami które przeprowadzili Krzysztof Jurecki i Krzysztof Makowski. Książka edytorsko skromna, a przykłady prac fotograficznych załączone zostały w formie płyty CD.

Ukazująca się właśnie na rynku podobna książka to wybór zapisu rozmów Hanny Marii Gizy z fotografami, rozmów emitowanych w II Programie Polskiego Radia jako 30 minutowe audycje. Te rozmowy z „mistrzami fotografii polskiej” wydane przez Rosikon Press są bardzo trafnie przeplatane zdjęciami nie tylko samych rozmówców ale przykładami ich prac.

Autorowi projektu graficznego, Michałowi Piekarskiemu, udało się zrównoważyć tekst z ilustracjami, tak że rozmowy te czyta się nie tylko z zainteresowaniem, ale i z przyjemnością.
W obiektywie - Mistrzowie fotografii polskiej - Rozmowy Hanny Marii Gizy
Wydawnictwo Rosikon Press, Warszawa-Izabelin, 2005.
ISBN 83-88848-20-8

Rozmówcy Hanny Marii Gizy to oczywiście nie jest jakaś reprezentacja polskiej fotografii. Gdyby tak miało być, powinno by się tam znaleźć jeszcze kilkanaście co najmniej osób.

Ale wybór ten jest interesujący poprzez swoją różnorodność: pojawiają się twórcy, którzy wykonują odmienną gatunkowo fotografię. Są przedstawiciele reportażu, fotografii dokumentalnej, kreacyjnej. Jest rozmowa ze Stefanem Bałukiem, który fotografował Powstanie Warszawskie. Autorka koncepcji książki idzie nawet dalej i zaczyna ją rozmową z Ryszardem Kapuścińskim, postrzeganym raczej jako wybitny pisarz-reporter (mimo, że od lat jest członkiem ZPAF!) a kończy ze zmarłym niedawno tragicznie Zdzisławem Beksińskim, który z kolei wypowiedział członkostwo w ZPAF jeszcze w latach 60. i który mimo, że fotografem się nie czuł, w fotografii ma swoje poczesne miejsce, co potwierdza niedawna wystawa prezentowana m.in. w Zachęcie.

Tak czy inaczej, lektura nie za długich, zwartych rozmów znacznie wzbogaci wiedzę nie tylko o rozmówcach p. Gizy ale również uwidoczni całe bogactwo i specyfikę wykonywania fotografii nie tylko jako dyscypliny twórczej, ale ciekawej profesji przyciągającej liczne rzesze przyszłych fotografów.

MG

 


Janusz Rosikon "Pielgrzymi do San Roccio, Hiszpania, 2003"; "W obiektywie", str. 199

 

 

Poprzednio w FOTOTAPECIE:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.