Galeria Jabłkowskich, Warszawa ul. Chmielna 21
29 stycznia – 18 marca 2005
Organizatorzy: Bracia Jabłkowscy Dom Towarowy
Stowarzyszenie Przyjaciół DTBJ

 

 

Jerzy Gumowski „Z lotu”


Jerzy Gumowski, „Z lotu”, wystawa w Galerii Jablkowskich

MODA na prezentowanie fotografii w otwartych przestrzeniach trwa nadal. Ogrodzenie Parku Łazienkowskiego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie jest już stałym punktem prezentacji takich wystaw. Fotografie pojawiają się również na podwórkach kamienic w środmiejskich zabudowach Krakowa, Łodzi, a także Warszawy.

W ostatnią sobotę stycznia (2005) otwarto kolejną taką prezentację, tym razem w nowym miejscu: w podwórku Kamienicy Domu Towarowego Braci Jabłkowskich na ulicy Chmielnej w samym centrum warszawskiego Śródmieścia.


Wystawa Jerzego Gumowskiego "Z lotu" w plenerowej Galerii Braci Jabłkowskich przy ulicy Chmielnej w Warszawie. Fot. Jerzy Nogal

JERZY GUMOWSKI, jest twórcą, który znakomicie połączył swoją pasję latania na parolotniach z wykonywanym zawodem fotoreportera. Tak powstała seria interesujących zdjęć, które relacjonują nie tylko to co jest na ziemi, a czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Fotografie te stają się wysmakowanymi kompozycjami kolorystycznymi, grą faktur, rytmów, kontrastów czasami na granicy rzeczywistego odwzorowania krajobrazu. Niektóre prace to prawie abstrakcyjne kadry jak malarstwo konstruktywistów. Czy jest to zatem kolejna wersja fotografii pejzażowej ?


Jerzy Gumowski, „Z lotu”, wystawa w Galerii Jablkowskich

Nie wydaje się. Autor dokonał bowiem bardzo rygorystycznego wyboru i uzyskał w ten sposób dokumentalną relację, o minimalistycznym, niekiedy wręcz konceptualnym charakterze. Obcując dłużej z tymi zdjęciami można odnieść wrażenie, że zostały w sposób przemyślany wykreowane, specjalnie stworzone za pomocą form i kolorów. Jerzy Gumowski do fotografowania używa głównie małego aparatu kompaktowego na negatywy (kwestia ciężkości sprzętu podczas lotu odgrywa bowiem pewną rolę) a fotografie na wystawie są barwnymi wydrukami komputerowymi odpornymi na działania atmosferyczne, tak by mogły być prezentowane na otwartym powietrzu.

Trzeba przyznać, że atrakcyjności tej wystawie dodaje również urok samego podwórka, jego zakamarki, załomy, schodki a również to, że odbywa się tu normalne życie, otwarte są jakieś sklepiki, studio tatuażu itp.

Jeśli tradycja urządzania tutaj tego typu wystaw utrzyma się to być może Warszawie przybędzie jeszcze jedno ciekawe miejsce dla prezentowania fotografii, bo jak wiadomo takich miejsc nigdy nie jest za dużo.

Jerzy Gumowski, wieloletni fotograf Gazety Wyborczej, członek ZPAF, wielokrotny laureat nagród w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej a także w innych konkursach za zdjęcia sportowe, polityczne i reportaże. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia prezentowane były w duzym wyborze we wszystkich wydanych do tej pory ośmiu albumach fotograficznych Gazety Wyborczej.

MG


Jerzy Gumowski podczas otwarcia wystawy "Z lotu". Fot. Adam Kozak/GW

 

Zobacz też:


Jerzy Gumowski, „Z lotu”, wystawa w Galerii Jablkowskich

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.