Michael Hoppen Gallery
3 Jubilee Place Londyn
22 kwietnia – 31 maja 2005

 

 

Sarah Moon - Cyrk (Circus)


Le Jongleur
"Dmitri acts as if nothing has happened..."
2002 © Sarah Moon courtesy Michael Hoppen Gallery.
'Circus', wystawa w Michael Hoppen Gallery, kwiecien - maj 2005 r.

SARAH MOON, znana głównie z fotografii mody, w ciągu ostatnich lat skupiła się na fotograficznej i filmowej interpretacji znanych bajek. Tak jak pierwsze cykle oparte na “Czerwonym Kapturku”, oraz “Blaszanym żołnierzyku” Hansa Christiana Andersena, również Cyrk (Circus), zainspirowany “Dziewczynką z zapałkami”, składa się z filmu, cyklu zdjęć prezentowanych na wystawie oraz publikacji książkowej.

Wystawa w Michael Hoppen Gallery w Londynie prezentuje ‘Cyrk” w formie 13 minutowego filmu oraz 35 czarno-białych fotografii. Cykl fotografii pomyślany jest jako niezależny od filmu, mimo iż niektóre zdjęcia są fotosami z filmu. Również podpisy zdjęć w książce są cytatami z tekstu towarzyszącego filmowi. Fotografie zrobione były w Moskwie, a film nakręcony w Paryżu.

Mroczna poetyka fotograficznego stylu Moon, przewijająca się przez całą jej twórczość, widoczna jest także tutaj. Aczkolwiek w porównaniu do wcześniejszych, czasem sentymentalnych fotografii mody, Cyrk pozbawiony jest jakiejkolwiek kokieterii. Surowa poetyka stylu fotografii jest tu w pełni spójna z atmosferą bezradności wobec losu, jaka emantuje z tej smutnej historii. Zapytana, dlaczego wybrała jedną z najsmutniejszych bajek, Moon odpowiedziała, że właśnie ta bajka poruszyła ją jako dziecko najbardziej i z tego powodu pięćdziesiąt lat później poczuła potrzebę jej opowiedzenia.


La Petite Fille
"She runs under the bridge along the railway…" 2002 © Sarah Moon courtesy Michael Hoppen Gallery. 'Circus', wystawa w Michael Hoppen Gallery, kwiecien - maj 2005 r.

Interesującym zabiegiem jest umieszczenie akcji tej historii w upadającym cyrku, co podkreśla atmosferę beznadziejności i zapowiada nadchodzący kres życia bohaterki. Prostota kompozycyjna tych zdjęć pokazujących samotnych akrobatów i cyrkowe zwierzęta w otoczeniu opustoszałego cyrku, ciemna tonacja, solaryzacja niektórych zdjęć tworzy mroczną atmosferę samotności i bezradnoścci. Niektóre zdjęcia są poruszone, co pozwala Moon ograniczyć ilość informacji wizualnej, jaką zawierają. Zabieg ten, który mistrzowsko stosuje od początku swojej twórczości, pozwala Moon na zwiększenie emocjonalej siły oddziaływania obrazu fotograficznego.

Basia Sokołowska


Le Marabout
"The Marabout hardly moves…" 2002 © Sarah Moon courtesy Michael Hoppen Gallery. 'Circus', wystawa w Michael Hoppen Gallery, kwiecien - maj 2005 r.

 

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.