CZAS KULTURY 5 (128) / 2005, rok XXI
Wydawca: Stowarzyszenie Czasu Kultury, Poznań
ISSN0867-2148 / indeks 354627

 

 

Interior/Exterior - fotografia z Finlandii

 

FOTOGRAFIA ukazuje się od dawna w pismach literackich. Najlepszą tradycję ma tutaj zapewne Res Publica, ale w ostatnich latach powstało szereg pism kulturalnych, miesięczników, kwartalników, gdzie fotografia współczesna ma znaczną  przewagę nad rysunkiem czy nawet grafiką komputerową.

Najnowszy numer (5/2005)  poznańskiego Czasu Kultury poświęca fotografii więcej miejsca niż zazwyczaj. Pomysł na zamieszczenie dobrych zdjęć to publikacja tekstów literackich i fotografii dotyczących jednego kraju  -  w tym przypadku Finlandii. We wrześniu ubiegłego roku, w Poznaniu, w galerii fotografii PF Centrum Kultury Zamek prezentowana była wystawa „Interior/Exterior współczesna fotografia fińska”, której kuratorem był Maciej Szymanowicz.

W wystawie udział wzięły:  Maarit Hohteri, Marija Pirila, Marjaana Kella, Tiina Itkonen I Aino Kannisto. Tych pięć artystek porusza się – jak pisze Ireneusz Zjeżdżałka – w okolicach różnie rozumianego portretu. Bohaterowie tych zdjęć, również dzieci są zwykle przedstawieni w najbanalniejszych sytuacjach codzienności, ale odczuwamy wobec nich swoisty dystans.

Oglądając te zdjęcia w czerni i bieli, w małych formatach ( pismo ma standardowy wymiar typowego kwartalnika) tracimy to co zwiększa jeszcze siłę oddziaływania tych prac – stosunkowo duże formaty i kolor. Ryzykowny zamiar przeniesienia tych prac jako materiału ilustracyjnego do mało formatowego pisma z trudem wytrzymuje próbę.


Maarit Hohteri: Kikko hung over, C print 100 x 79, Helsinki 2001
CZzas Kultury 5(128)/2005, str. 106

Mimo to  fotografie te zderzone z opowiadaniami fińskich pisarzy młodszego pokolenia bardzo wydatnie dopełniają i pomagają wczuć się w tę prozę. Ich statyczność, swoisty bezwład, brak gwałtownych emocji oddaje trochę ducha fińskiej mentalności.

MG

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.