Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej
Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3.
Styczeń 2006 r.
-  Dominika Truszczyńska - 5.I.
-  Katarzyna Madziała - 11.I.
-  Tomasz Mażewski - 16.I.
-  Rafał Chmielewski - 23.I.
-  Roman Łuszczki - 27.I. 2006

 

 

 

Uczniowie Prażmowskiego: wystawa Teraz moi

T ERAZ MOI to wystawa dyplomowa  Grupy Targowej – z Pracowni Fotografii Kreacyjnej prowadzonej pod kierunkiem Wojciecha Prażmowskiego na Wyższym Studium Fotografii przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Grupę tę tworzą: Dominika Truszczyńska,  Katarzyna Madziała, Rafał Chmielewski, Roman Łuszczki i Tomasz Mażewski.


Rafał Chmielewski "Kłamstwo"

Ta wystawa to „manifestacja radości tworzenia” – jak napisał we wstępie do katalogu Wojciech Prażmowski. Zjawisko tzw. fotografii kreacyjnej zestawiane jest ostatnio często w opozycji do tzw. nowego dokumentu. Ale oglądając prace piątki ulubionych studentów W. Prażmowskiego odnosi się wrażenie, że kreacja ma się dobrze, że pomysł na ciekawe zdjęcie nadal się liczy, że dostrzeganie rzeczywistości przez uświadomiony wybór kadru, kompozycji i wyboru tematu może odgrywać nadal istotną rolę w przekazie artystycznym.

 


Katarzyna Madziała, z cyklu "Barwy emocji"

Tomasz Mażewski "Cierpienie"

 

Widać, że dyplomanci pracowni Fotografii Kreacyjnej  wiedzą nie tylko jak fotografować, ale dokonują świadomych wyborów warsztatowych by uzyskać zwartą, przemyślaną wypowiedź.

Niektórzy z nich mają już pewne doświadczenia wystawiennicze jak np. Dominika Truszczyńska (niedawna wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW i w Fabryce Norblina w Warszawie), czy Rafał Chmielewski, uczestnik wystaw zbiorowych Międzynarodowej Kolekcji Wymiany Józefa Robakowskiego.


Dominika Truszczyńska "Na śniegu kurczak" 12.03.2005, Polska, Zakopane

Wzbogaceni o dodatkowe studia czy zagraniczne pobyty, nie należą do grupy tzw. debiutantów.

Ich doświadczenie wyraźnie wpływa na poziom prac, mających charakter zindywidualizowanych wypowiedzi – zarówno wtedy, gdy odwołują  się do  spraw osobistych Truszczyńska, Mażewski), jak i wtedy, gdy dotykają szerszego kontekstu społecznego: ciekawy cykl Romana Łuszczki pt. „Sen o Śląsku”, czy Rafała Chmielewskiego zilustrowanie 10 słów wyprowadzonych z Dekalogu za pomocą bardzo sugestywnych dyptyków.


Roman Łuszczki, z cyklu: "Sen o Śląsku"

Dobrze, że taka wystawa powstała. Wyraźnie przeczy ona tezom o „ślepym zaułku”, w jakim podobno znalazła się polska fotografia. I dobrze, że prezentowana jest w galerii średniego miasta, co nie umniejsza w niczym jej rangi. Nie ulega wątpliwości, że cała piątka uczestników tego artystycznego wydarzenia będzie wkrótce miała jeszcze sporo do powiedzenia.

MG

 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio:

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.