CSW – Zamek Ujazdowski
Galeria Wejście
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 6
23 listopada 2007 - 6 stycznia 2008

 

 

Adam Chmielecki United States

Adam Chmielecki - AA (American Airlines), z serii United States

PRZED kilkunastu laty wystawa portretów Adama Chmieleckiego w warszawskiej galerii Hybrydy była sporym wydarzeniem. Zaraz po niej artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie nie zaprzestał fotografować, z tym że głównym akcentem swoich zainteresowań fotograficznych uczynił miasto. Z kilkuset fotografii wybrał 21, które zawierają pewną syntezę jego poszukiwań. Obserwacja światła, które zmienia i kształtuje obraz fotograficzny nie jest zapewne jakimś nowym odkryciem.

Ale w pracach Adama Chmieleckiego staje się głównym elementem, który fotograf umiejętnie wykorzystał dla zbudowania dramaturgii obrazu. Dzieje się tak zarówno w wąwozach ulic nowojorskiej metropolii jak i we wnętrzach apartamentów czy podmiejskiej plaży. Światło, jego odblaski, refleksy, załamania, a także półtony umiejętnie zaakcentowane przez autora tworzą te spokojnie, klasycznie wręcz komponowane obrazy. Być może ich spokój i prostota dają wrażenie aury zwykłej codzienności, gdzie nie odczuwa się zgiełku wielkiego świata.

Adam Chmielecki tworząc te wysublimowane obrazy opowiada również o swoim odczuwaniu otaczającej go amerykańskiej rzeczywistości. Nie ma w tych zdjęciach żadnej publicystyki, nigdzie nie wdziera się język nachalnej reklamy (z którą to zresztą autor ma zawodowe związki). Jego barwne wielkoformatowe fotografie są łagodną i pogodną interpretacją głównie miejskiej przestrzeni i zaproszeniem do odbycia wspólnej, amerykańskiej podróży.

Adam Chmielecki - Flag, z serii United States
Adam Chmielecki - FBI, z serii United States
Adam Chmielecki - Curtain, z serii United States
Adam Chmielecki - Dog, z serii United States

PRZESTRZEŃ to jest to, co kojarzy nam się najsilniej z Ameryką, i to jest to, co z reguły zostaje od razu zderzone z przestrzenią wcale nie znaną z westernów - prerie, pustynie, rozległe po horyzont ciągnące się dalekie krajobrazy... Zderzenie następuje z reguły w Nowym Jorku - ta przestrzeń trochę się odwraca, robi się bardziej pionowa, rośnie w górę....

Tylu fotografów robiło zdjęcia w tym magicznym mieście - cała grupa wielkich Amerykanów, Alex Webb, Lee Friedlander, Gary Winogrand, Berenice Abbott - każdy odnajdywał tam cos dla siebie i odnajduje nadal...

Adamowi Chmieleckiemu udało się znaleźć swoją Amrykę i w tych zaledwie 21 fotografiach i zaproponować nam relacje ze swojego odczuwania tego miasta - specjalnie używam słowa odczuwania a nie - spostrzegania... Dla mnie te zdjęcia sa bardzo sensualne, powiedziałbym wręcz uczuciowe, zabarwione emocją, chociaż prawie nic na nich się nie dzieje, ktoś przechodzi ulicą, gdzieś zachodzi słonce, stoją, jadą samochody, ot takie niespieszne - powiedzielibyśmy paradoksalnie - życie wielkiej metropolii... Nawet tego ZGIEŁKU WELKIEGO MIASTA nie słychać.... głównym elementem stwarzania nastroju, pewnego rozedrgania, jest światło plasujące się na karoseriach, odbijane w szybach... to SWIATŁO - ten najczulszy wyznacznik widzenia - jest w Adama pracach bez wątpienia predystynowane do odegrania decydującej roli. I wykorzystane przez niego po mistrzowsku, w wyważony i precyzyjny sposób.

Jak już gdzieś wspomniałem, nie ma tu żadnej publicystyki, wszechobecnego języka reklamy (z którym autor ma na co dzień często do czynienia w swoim zawodowym życiu) i do wizualnego natręctwa tutaj nie dochodzi - zdjęcia te emanuja spokojem, szlachetnością ujęć i prawdą - co w fotografowaniu jest niemałą zaletą.

MG

Adam Chmielecki - Metropolis, z serii United States
Adam Chmielecki - NYSE (New York Stock Exchange), z serii United States
Adam Chmielecki - Pickup, z serii United States
Adam Chmielecki - Pipes, z serii United States
Adam Chmielecki - Stop sign, z serii United States
Adam Chmielecki - Stripes, z serii United States
Adam Chmielecki - Taxi, z serii United States
Adam Chmielecki - Truck, z serii United States
Adam Chmielecki - VW, z serii United States

Adam Chmielecki studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi (1985-1989).

Od 1992 mieszka w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się fotografią reklamową. Pracował dla m.in. AT&T, Hallmark, Madison Square Garden, Nestle, Philips, Radio City Music Hall, Random House, Samsung, Schering-Plough

W latach 1995-97 współpracował z Ryszardem Horowitzem przy tworzeniu kompozycji reklamowych.

Od 2004 pracuje również w Warszawie jako fotograf, operator i reżyser, często wykonując projekty reklamowe dla Philipsa, TVN-24, McDonald’s, Unilever

Wystawy indywidualne:
1989 – Galeria Hybrydy, Warszawa
1992 – PAAS Gallery, New York, USA
1993 – Synchronicity Space Gallery, New York
2006- DDB, Warszawa
2006 – Ad Fabrika FCB, Warszawa

Adam Chmielecki - Wall, z serii United States
Adam Chmielecki - Two suns, z serii United States

 

Warszawa, Centum Sztuki Współczesnej, Galeria Wejście, otwarcie wystawy Adama Chmieleckiego "United States" 23 listopada 2007 r. Od lewej: Wojciech Krukowski, dyrektor CSW, i autor, Adam Chmielecki. Fot. Krzysztof Wojciechowski.
Warszawa, Centum Sztuki Współczesnej, Galeria Wejście, otwarcie wystawy Adama Chmieleckiego "United States" 23 listopada 2007 r. Od lewej: Stefan Szczygieł, Adam Chmielecki, Ryszard Bobrowski. Fot. Krzysztof Wojciechowski.

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.