Galeria Jubileuszowa PKiN. Warszawa,
Pałac Kultury i Nauki, IV piętro.
2 – 27 czerwca 2007.

Wystawa w ramach festiwalu
Warszawskie Lato Fotografii.

 

 

Barbara Piotrowska
Warszawa: wschód – zachód, zachód – wschód.

Barbara Piotrowska - z wystawy p.t. "Warszawa: wschód – zachód, zachód – wschód".

 

DEBIUTANCKA wystawa indywidualna Barbary Piotrowskiej, absolwentki wydziału fotografii poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest oparta na prostym pomyśle zarejestrowania swojego rodzaju podróży przez Warszawę od jej najbardziej wschodniego krańca do jej najbardziej na zachód wysuniętego miejsca. Od rogatki do rogatki. Zdjęcia są czarno-białe, urzekające urodą zwykłości. Jakby wbrew logice fotografii krajobrazowej autorka przyjęła pionowy panoramiczny format oddając więcej miejsca temu, co wspólne: brukom i niebu.

Druga część wystawy składa się z barwnych montaży warszawskich motywów ułożonych na kształt mandali (niegdyś kojarzyło się to z obrazem uzyskiwanym za pomocą kalejdoskopu, jaki można było kupić na każdym odpustowym jarmarku), w których tytułowy „wschód – zachód” odnosi się tym razem do wędrówki słońca po nieboskłonie, którą sugeruje kolorystyka prac.

W sumie interesująca, dobrze przemyślana, zrealizowana i skomponowana wystawa. Szkoda, że lokalizacja Galerii Jubileuszowej utrudnia dotarcie do niej.

K.W.

Barbara Piotrowska - z wystawy p.t. "Warszawa: wschód – zachód, zachód – wschód".

Dalekowschodnia mandala, szerokim pojęciu, to diagram, który ukazuje w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. To piękny sposób ukazania miasta-zmiany, miasta-niegotowego, Warszawy-która-ciągle-się-zmienia. Niech z chaosu powstanie kosmos. W tych pracach więcej jest kwadratów niż kół, kwadrat jest bowiem symbolem wnętrza, symbolem człowieka i ziemi. Koła symbolizują niebo. Nieziemskość możemy odnaleźć w radialnym kształcie świateł i centralnie umieszczonym księżycu.

(Fragm. tekstu towarzyszacego wystawie B. Piotrowskiej)

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.