Chris Niedenthal - Polska stanu wojennego

 


Chris Niedenthal - 13/12. Polska stanu wojennego
projekt graficzny: Maciej Buszewicz
Wydawnictwo Edipresse Polska S.A.
ISBN 83-7477-163-1


KOLEJNA już, druga książka fotograficzna Chrisa Niedenthala powstała z okazji 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydawnictwo Edipress dołożyło starań by książka została odpowiednio promowana urządzając w dniu 16 listopada w swojej siedzibie na ulicy Wiejskiej konferencje prasową z udziałem autora a także twórcę projektu graficznego albumu Macieja Buszewicza. W spotkaniu wziął udział także Krzysztof Bobiński, znany dziennikarz Financial Times'a. Po prezentacji kilkunastu wybranych zdjęć z albumu - co ciekawe nie zawsze tych najbardziej znanych - Chris Niedenthal udzielił odpowiedzi na pytania dosyć licznie zgromadzonych w tym dziennikarzy i fotoreporterów dzielących się również wspomnieniami z tych dramatycznych chwil początków stanu wojennego. W dyskusji udział wzięli m.in. Wojciech Łaski z Agnecji East News, Czarek Sokołowski z Associated Press. Ciekawymi refleksjami podzielił się Karol Małcużyński.

Album Chris Niedenthal rozpoczyna wyznaniem na temat inspiracji jaką dała mu lektura swojej teczki którą otrzymał z IPNu w połowie lutego br. Są to kopie akt, 144 strony informacji i inwigilacji jakie ubecja zbierała na jego temat. Podczas tej ciekawej lektury zaczął rozpamiętywać wszystkie lata od 1973 roku kiedy to przyjechał do Warszawy a rok później został korespondentem zagranicznym. Stan wojenny zastał go na przyjęciu u znajomych, ale szybko się okazało, gdy wracał z żoną i znajomymi do domu około 2 w nocy, że w powietrzu wisi coś niezwykłego niezwykłego.

Wtedy znajomy przyjaciel, fotograf i operator Piotr Kwiatkowski krzyknął: „W mieście coś się dzieje. Bierz aparat i jedziemy!” I tak oto zaczęło się fotografowanie którego trudności (nie było telefonów komórkowych, komputerów czy aparatów cyfrowych). Niedenthal opisuje w krótkiej, znakomicie zwięźle napisanej przedmowie do albumu. O tym że misja jakiej się podjął udała się - jest właśnie ta książka, w której zdjęcia wykonane przed 25 laty są znakomitym, niezakłamanym dokumentem-świadectwem czasu i potwierdzają również talent i świetny warsztat Niedenthala, mającego już zapewnione miejsce w historii fotograficznego dokumentu, jak również w historii naszego kraju.

Chris Niedenthal, z albumu "Polska stanu wojennego"
Chris Niedenthal, z albumu "Polska stanu wojennego"

Na atrakcyjność tej publikacji składa się również staranne opracowanie fotoedytorskie i typograficzne (zdjęcia trafnie dobrane, śmiało umieszczane na rozkładówkach bez żadnych ingerencji i ozdobników graficznych, bardziej powściągliwe niż to miało miejsce w poprzednim albumie co tylko podkreśla siłę poszczególnych fotografii.

I rzecz może równie ważna do odnotowania - album ma wersje angielską - jest więc nadzieja że trafi do wielu czytelników nie tylko u nas kraju.

W dniu 13 grudnia 2006 w księgarni ODEON na ulicy Hożej w Warszawie odbył się wieczór autorski Chrisa Niedenthala. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów - pomieszczenia księgarni nie pomieściły wszystkich chętnych i wiele osób stało przed witrynami na ulicy.

MG

 


Chris Niedenthal, z albumu "Polska stanu wojennego"

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.