Album i wystawa fotografii
ppor. Eugeniusza Lokajskiego ps. BROK

TAKIEGO albumu jeszcze do tej pory nie było. Muzeum Powstania Warszawskiego dysponujące fotografiami Eugeniusza Lokajskiego prezentowało do tej pory tylko cześć zdjęć przy różnych okazjach i w rożnej formie. Niektóre z nich były dobrze znane, prezentowane już wcześniej, znane z pierwszej, niezbyt zresztą udanej publikacji z początku lat 90. Tym razem zaprezentowano w jednej wielkiej księdze cały zachowany do dziś materiał fotograficzny Lokajskiego z Powstania, liczący 840 zdjęć. Uzupełniono go pracami przedwojennymi - portretami ulubionej siostrzenicy oraz fotografiami sportowymi narciarzy w Zakopanem.

Dzieło znakomite, starannie opracowane pod względem faktograficznym, w niekonwencjonalnej odważnej szacie graficznej, której autorką jest Marta Surowiec. - Chciałam, by młodzież odnalazła cząstkę siebie w tym albumie i dlatego spróbowałam jakby przenieść te fotografie do współczesności - powiedziała podczas otwarcia wystawy i promocji albumu w dniu 5 lutego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na uroczystości otwarcia wystawy pojawiło się sporo młodzieży. Przybyli również uczestnicy Powstania, m.in. słynny dziennikarz i publicysta sportowy, Bohdan Tomaszewski, który tak pisze w przepięknym tekście o Lokajskim na stronach internetowych szkoły jego imienia:

Na kilka dni przed wyruszeniem w drogę na meksykańską olimpiadę w 1968 roku zobaczyłem w sali kinowej film Jana Łomnickiego zatytułowany "Gienek". Narracja była oparta w głównej mierze na fotografiach wykonanych przez Lokajskiego, oparta oczywiście przede wszystkim na tych fotografiach, które autor pozostawił jako bezcenny dokument Powstania Warszawskiego. Porucznik "Brok" był jednym z tych, którzy szli i robili zdjęcia na pierwszej linii frontu, którzy ryzykowali życie, żeby utrwalić te chwile i zachować je dla potomnych. Obok szacunku i podziwu budzi się zaduma nad instynktowną dalekowzrocznością człowieka i jego pragnieniem zachowania ciągłości naszej wspólnej historii.

Monograficzny album Eugeniusza Lokajskiego wydany z okazji setnej rocznicy urodzin tego wspaniałego sportowca i fotografa jest dużym osiągnięciem Muzeum Powstania i potwierdza naukową rangę tej placówki. Jest to książka, do której można będzie często powracać.

Album został podzielony na trzy części: Ludzie, Wydarzenia, Miejsca, do każdej przypisany jest inny kolor. Do opisu poszczególnych rozdziałów wykorzystane zostały urywki z prasy powstańczej oraz fragmenty wspomnień Powstańców pochodzące z Archiwum Historii Mówionej.

Ostatnią część albumu stanowi katalog 840 zdjęć Eugeniusza Lokajskiego oraz płyta CD z wyszukiwarką.
Cena albumu: 129 zł. ISBN 978-83-60142-07-3

Wystawa „Eugeniusz Lokajski (1908 - 1944) Fotoreporter” to kilkanaście dwustronnych banerów ustawionych na antresoli w Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), czynna będzie do końca marca 2008.

mg

 

Spotkanie promocyjne albumu i uroczyste otwarcie wystawy w dniu 5 lutego 2008. Fot. M. Grygiel.
Spotkanie promocyjne albumu i uroczyste otwarcie wystawy w dniu 5 lutego 2008. Fot. M. Grygiel
Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. M. Grygiel.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.