Galeria Asymetria
Warszawa, ul. Nowogródzka 18A
10 - 29 marca 2009.

 

 

Mariusz Hermanowicz - Stryj Piotr

BOHATEREM tego projektu jest Piotr Hermanowicz (1881-1939), autentyczny stryj ojca Mariusza Hermanowicza, który zaginął bez wieści we wrześniu 1939 roku, po wejściu do Wilna wojsk sowieckich.

Piotr Hermanowicz był rzeźbiarzem.

Mariusz Hermanowicz zaczął pracę nad tym projektem jeszcze w 1979 roku. W  kwietniu 1993 odbyła się premierowa wystawa w Galerii Fotografii w Gdańsku, a potem projekt ten był jeszcze prezentowany tylko jeden raz, w 1996 roku w Olsztynie.

Mariusz Hermanowicz (zm. 3 października 2008 r.) był nie tylko znakomitym fotografem. Skończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Oprócz fotografii, filmu i sztuk wizualnych pasjonowała go historia własnej rodziny. Od lat pracował nad "Księgą przodków".

Rodzina Mariusza Hermanowicza, o bardzo rozległych koligacjach (m.in. jednym z jego przodków był słynny Ignacy Domeyko), wywodziła się z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Jego matka, również artystka malarka, urodziła się w Wilnie  i pochodzi z rodziny, która z kolei miała korzenie w Alzacji. Miasto Wilno, w którym mieszkali Hermanowiczowie, bardzo silnie odcisnęło się na losach całej rodziny. Stryj Piotr mieszkał cale życie w Wilnie, tam pracował i aktywnie udzielał się w miejscowym życiu artystycznym.

YouTube: M. Hermanowicz - przygotowania do wystawy "Stryj Piotr", Marzec 1993 rok. Zdjęcia i montaż: Anna Francman.

Wystawa Mariusza Hermanowicza "Stryj Piotr" jest artystycznym gestem znakomitego fotografa wobec rzeźbiarza, którego życie i dzieło stara się zgłębić na własną rękę dokonując po wielu latach rzeczywistych odkryć z jego biografii, oraz rejestrując i odszukując dzieła przez niego wykonane, nieraz istniejące już tylko na fotografiach, rysunkach czy we wspomnieniach ludzi.

Projekt Mariusza Hermanowicza "Stryj Piotr" to nie tylko próba dotarcia do postaci z rodzinnego kręgu - to bardzo osobista i wnikliwa rekonstrukcja "straconego czasu", miejsc minionych i tego wszystkiego, co składa się na bogactwo indywidualnych i zbiorowych losów.

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie krótki zapis video autorstwa Anny Francmann.  W tym zwięzłym ale bardzo wyrazistym materiale autorce udało się przekazać montaż prac i klimat przygotowań do wystawy, oraz zarejestrować  krótkie komentarze autora ściśle powiązane z przygotowaniami do ekspozycji.

Marek Grygiel

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.