Galeria 2b+R
Warszawa, ul. Bukowińska 22 a
(metro: Wilanowska)
18 kwietnia - 31 maja 2009 r.

Finisaż wystawy: sobota, 30 maja, godz. 19.00

 

 

Michał Wasążnik - Fotograf

Michał Wasążnik, z serii "Ulubione", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie

WYSTAWY w działającej od kilkunastu miesięcy Galerii 2b+R  są przedłużeniem pewnej tradycji niezależności fotografii wobec ustalanych obecnie z nadmiernym hałasem  nowych i "odkrywczych" kierunków w fotografii przez  kuratorów i animatorów życia artystycznego  młodszego pokolenia.

Wystawy te, autorstwa osób które w fotografii i sztukach wizualnych mają już pewne dokonania i uznanie, są poza czasem i to powoduje o ich niewymuszonej żadnymi układami czy powinnościami atrakcyjności.

Michał Wasążnik, z serii "Ulubione", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie
Michał Wasążnik, z serii "Ulubione", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie

Tak właśnie rzecz się ma z kameralną prezentacją Michała Wasążnika, autora, który aktywnie fotografował polską niezależną scenę muzyki punkowo-rockowej w latach 80-tych, a obecnie, mieszkając od kilkunastu lat w Norwegii, fotografuje nadal odświeżając swój fotograficzny sposób postrzegania codzienności.

Michał Wasążnik, z cyklu "Lalki", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie
Michał Wasążnik, z cyklu "Lalki", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie

Wystawa w galerii 2b+R jest zarówno przypomnieniem zdjęć nieco dawniejszych  (inscenizowany cykl Lalki) jak i zupełnie nowych, gdzie głównym elementem staje się nowoczesna architektura Oslo, miasta które w ostatnich dwóch dekadach przeżywa niesamowity rozwój - dowodem czego niech będzie choćby gmach niedawno otwartej, supernowoczesnej opery narodowej.

Michał Wasążnik przedstawia nam swoją skondensowaną do kilkunastu  barwnych fotografii relację z miasta, postrzeganego jako pole gry nowoczesnych elementów składających się na budowanie miejskiej przestrzeni, zarówno w pełnym wymiarze jak i przedstawiając momentami detale i wypunktowane fragmenty większych kompozycji, np. mulitedialnie zaaranżowaną  jedną ze stacji metra. Wszystko to jest pokazane językiem lakonicznym, bez zbędnej ornamentyki, co każe myśleć o tej architekturze jako nawiązaniu do progresywnych tradycji Bauhausu czy architektury funkcjonalnej ub. wieku.

Michał Wasążnik, z cyklu "Oslo inaczej", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie
Michał Wasążnik, z cyklu "Oslo inaczej", wystawa w Galerii 2b+R w Warszawie

Wyrafinowana w swej prostocie fotografia Michała Wasążnika, jest efektem spokojnej postawy i wyważonej refleksji; nie ma w niej niczego zbędnego, w jego zdjęciach odczuwa się  wiele niedostrzegalnych na pozór aspektów otaczającej nas rzeczywistości.

Wystawa szczególnie godna polecenia, zwłaszcza jako skromny ale wyrazisty głos w myśleniu o architekturze jako elemencie tworzenia krajobrazu miejskiego i widzenia go poprzez wyodrębnione ze smakiem fragmenty.

MG

 

Galeria 2b+R w Warszawie, 18 kwietnia 2009 r, otwarcie wystawy Michała Wasążnika. Od lewej: Józef Żuk Piwkowski, Michał Wasążnik, Joanna Krzysztoń. Fot. Marek Grygiel.

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.