Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski
26 czerwca - 5 września 2010 r.
Współpraca: Wojciech Krukowski
Aranżacja wystawy: Andrzej Stroka

 

 

Erazm Ciołek - Sierpień Solidarności

Otwarcie wystawy Erazma Ciołka - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r.
Fot. K. Wojciechowski
Otwarcie wystawy Erazma Ciołka - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r.
Fot. K. Wojciechowski
Otwarcie wystawy Erazma Ciołka - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r.
Fot. K. Wojciechowski
Erazm Ciołek
Fot: Muzeum PRL

Erazm Ciołek jest jednym z kilku najważniejszych fotografów dokumentujących narodziny i historię "Solidarności". Wystawa jego prac - z których wiele ma już status ikon - wpisująca się w obchody 30 rocznicy powstania "Solidarności", stanowi bardzo interesujące spojrzenie na twórczość fotografa, który w sierpniu 1980 roku postanowił, że nie ustanie w dokumentowaniu tego, co właśnie zaczęło się w Stoczni Gdańskiej. Postanowienie to może z dzisiejszej perspektywy nie wydawać się czymś szczególnie trudnym, było jednak czymś innym w tamtych czasach, gdy nadzieja na tak wielką zmianę, jaka nastąpiła w roku 1989 graniczyła z niemożliwością.

Wystawę otwierają znakomite zdjęcia z sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej, pokazujące zdeterminowane i ożywione nadzieją tłumy po obu stronach słynnej bramy, ludzi, o których potem mówił cały świat jak i tych, co pozostali anonimowi. Okres późniejszy, po karnawale "Solidarności" z lat 1980-81, reprezentują głównie zdjęcia z Warszawy: msze za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki, słynne zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki czy inna znana fotografia pokazująca księdza Jerzego obejmującego Barbarę Sadowską podczas pogrzebu Grzegorza Przemyka. Chronologicznie ostatnie prace pochodzą ze strajku w roku 1988 (takie same jak w 1980 roku tylko bardziej zmęczone twarze zdają się być świadectwem zmarnowania całej dekady) i z przełomowego roku 1989: Okrągły Stół, wybory 4 czerwca, wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta.

Podczas konferencji prasowej przed otwarciem wystawy Jerzy Brukwicki przypomniał zasługi Erazma Ciołka w dokumentowaniu przejawów kultury niezależnej w latach 80. Pod tym względem wystawa pozostawia pewien niedosyt. Szkoda, że zdjęć o tej tematyce jest niewiele a te, które przedstawiają pojedyncze prace, bez przestrzeni, w jakiej były pokazywane, niewiele chyba mówią widzom nie  znającym kontekstu.

Dodatkowym walorem wystawy jest jej przestrzenna aranżacja będąca dziełem Andrzeja Stroki.

Krzysztof Wojciechowski

Fot. Erazm Ciołek: Napięcie
Fot. Erazm Ciołek: Strajk w Stoczni Gdańskiej, przy bramie nr.2, sierpień 1980  r.
Fot. Erazm Ciołek: Strajk w Stoczni Gdańskiej, msza święta, sierpień 1980 r.
Fot. Erazm Ciołek: Lech Wałęsa ogłasza zakończenie strajku przy bramie głównej Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 r.
Fot. Erazm Ciołek: Warszawa 31 maja 1981. Pogrzeb ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego przed kościołem sióstr wizytek.
Fot. Erazm Ciołek: "Zakaz skrętu w lewo" (komitet KC), blokada ronda na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z  Al. Jerozolimskimi. Warszawa, 16 sierpnia 1981 r.
Fot. Erazm Ciołek: Warszawa, Stare Miasto, 3 maja 1982 r.
Fot. Erazm Ciołek: Atak MO i SB na uczestników opozycyjnej 1-majowej demonstracji przed kościołem św. St. Kostki, Warszawa, 1 maja 1988 r.
Fot. Erazm Ciołek: Wiec studentów na Placu Zamkowym z okazji wyborów do Rady Narodowej. Warszawa, 19.06.1988 r.
Fot. Erazm Ciołek: "Chcemy rozmawiać".
Fot. Erazm Ciołek: Lech Wałęsa i Adam Michnik w czasie "okrągłego stołu". Posiedzenie komisji wykonawczej w kościele przy ul. Czarnieckiego, Warszawa, 18 marca 1989 r.
Fot. Erazm Ciołek: Interwencja milicji podczas demonstracji KPN-u , Pl. Trzech Krzyży, 3 lipca 1989 r.
Fot. Erazm Ciołek: Polityczna manifestacja studentów sprzeciwiających się wyborowi generała Jaruzelskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Warszawa 30.06.1989 r.

 


Wernisaż Sierpnia Solidarności w Zamku Ujazdowskim

Erazm Ciołek i Wojciech Borowik (Muzeum Komunizmu) podczas otwarcia wystawy - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r. Fot. K. Wojciechowski
Anna B. Bohdziewicz podczas otwarcia wystawy Erazma Ciołka - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r.
Fot. K. Wojciechowski
Sędzia Bogusław Nizieński, Rzecznik Interesu Publicznego z lat 1998-2005, na otwarciu wystawy Erazma Ciołka - Sierpień Solidarności w Zamku Ujazdowskim, 25 czerwca 2010 r. Fot. K. Wojciechowski

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.