Projekt Kordegarda
ul. Gałczyńskiego 3, Warszawa
27 listopada 2010 - 9 stycznia 2011 r.
współorganizator wystawy: Maison de la Photographie, Lille
Festival Les Transphotographiques

 

 

Ferit Kuyas: Miasto ambicji / City of Ambition


Chiny w przyśpieszeniu

Fala wystaw i zainteresowania dla fotografii Chińskiej nieco ominęła nasz kraj. Jedynie FOTOFESTIWAL w Łodzi sprzed dwóch lat z głównym programem "Made in China" uświadomił nam, nie tylko to, że w Chinach fotografia współczesna rozwija się w niebywałym tempie ale i to, że coraz wiecej artystów jest zafascynowanych tym krajem i tworzy własne, czasami bardzo ważne projekty. Dobrym przykładem niech będą mocne chińskie akcenty w twórczości Bogdana Konopki ("Imperium szarości", wcześniej w 2004 roku wystawa "Jesień w Pekinie" w Galerii FF, w 2006 "Beijing Opera" w BWA w Bielsku Białej i inne).

W końcu listopada otwarto interesującą wystawę szwajcarskiego, mającego tureckie korzenie fotografa, Ferita Kuyasa. Okazuje się, że jest to ta sama wystawa, która w dużym fragmencie prezentowana była dwa lata wcześniej w Łodzi. Tyle, że w innej przestrzeni sprawia wrażenie znacznie wiekszej - być może zadecydowały o tym również większe formaty prac. Oprócz nich odbywa się także projekcja na ścianie, przez co widzowie mają sposobność zaznajomienia się z kilkudziesięcioma jeszcze dodatkowymi fotografiami.

Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition

Ferit Kuyas zrealizował swoje zdjęcia w latach 2004-2008 w mieście Chongqing. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie - nawet jak na niezwykle dynamiczną chińską skalę. Liczy już ponad 32 miliony ludności, jego terytorium to wielkość jednej trzeciej powierzchni Polski. Prawa miejskie otrzymało dopiero w 1997 roku i już przypomina ogromne megapolis. Autorowi zdjęć udało się zapisać anonimową, specyficzną atmosferę tego giganta. Wszystkie zdjęcia przedstawiają ogromne przestrzenie miejskie, w rozległych perpektywach, a tajemniczości tych zdjeć doszukiwać się można w zasnuwającej prawie wszystko naturalnej mgle, która pomaga fotografującemu uzyskać efekt nieskończenie odległych horyzontów i dali.

Na barwnych fotografiach wyłaniają się mosty, wiadukty, niekończące się ciągi komunikacyjne, gigantyczne budynki biurowe, kompleksy blokowisk, kolorowo oświetlone statki na rzece, rozkopane i przygotowywane tereny pod nowe inwestycje - wszystko to metaforycznie mówi o Chinach, które przeobrażają się błyskawicznie w gigantyczne mocarstwo, które musi znaleźć swój wyraz w technologicznym przyspieszeniu i gwałtownej modernizacji.

Ferit Kuyas zaznacza, że dla niego Chiny nadal są owiane pewną tajemnicą, "a po tylu podróżach wydaje mu się, że im więcej się dowiaduje, tym mniej wie". Nie traktuje swoich zdjęć jako dokumentu, chciałby raczej przez nie wyrazić swoje osobiste emocje.

Jest to tym trudniejsze, że na jego fotografiach ludzie, to maleńkie punkciki gdzieś w oddali, a wszystko wydaje się być wielkim terytorium o niezdefiniowanej do końca i nieodgadnionej atmosferze jakiejś innej, obcej planety.

Marek Grygiel

Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition
Ferit Kuyas, z cyklu Miasto ambicji / City of Ambition

Ferit Kuyas urodził się w 1955 w Stambule. Studiował prawo i architekturę na Uniwersytecie w Zurychu, od 1986 roku zajmuje się fotografią. Mieszka i pracuje pod Zurychem. Cykl fotografii City of Ambition - Fast Forward in China został opublikowany w 2009 roku w albumie wydanym przez Schlit Publishing, Amsterdam, oraz Bentli Publishers, Switzerland.

 

Ferit Kuyas w Warszawie. Fot. M. Grygiel

Ferit Kuyas:

"City of Ambition - Fast forward in China" is a personal view on one of the largest cities in the world. Like most of my work also this project has autobiographic roots: I got to know the city through my wife's family who lives there and makes me feel at home.

I am mainly interested in the outskirts of Chongqing where the city can't be really seen but sensed, like a tiger moving through the jungle - invisible yet there. Also construction sites and places of change are of main interest to me. They show us metaphorical facets of the huge changes taking place in contemporary China.

Sometimes it feels like moving trough a surreal scenery, like through a set made for a movie. I did chose to work in color, keeping the saturation low, as this fits best for this project, giving a sense of that surreality back to the images. Although this body of work definitely has a documentary component I do not understand myself as a documentarist. The ability to express my personal emotions through my images is very important to me.

Chongqing is an unknown place for most people in the western world. The city is located in Southwest China's region of Sichuan. Chongqing was the capital of China during World War II. The municipality is populated by approx. 32 million people.

The images are captured with a view camera on 4"x5" color negative film. The prints for display are archival pigment prints sized 125x100 cm (approx. 50"x40")

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.