Grand Prix World Press Photo 2009 dla Pietro Masturzo

Pietro Masturzo, Italy.
Kobieta w Teheranie z dachu domu głośno protestuje przeciw reżimowi irańskiemu. 24 czerwca 2009 r.

Wyniki wyborów w Iranie (12 czerwca 2009 r.), przyznające zwycięstwo urzędującemu prezydentowi (Mahmoud Ahmadinejad) nad kandydatem opozycji (Mir-Hossein Mousavi) spotkały się z szerokim protestem ludności. Przez szereg tygodni po wyborach dochodziło do demonstracji ulicznych i starć z policją. Wieczorami zaś, gdy ulice były już puste, ludzie wychodzili na dachy swych domów i w ciemnościach okrzykami dawali świadectwo swego niezadowolenia. Wołania "śmierć dyktatorowi!" i "Allach jest wielki!" słychać było w całym Teheranie.

Główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu World Press Photo otrzymał Włoch Pietro Masturzo za zdjęcie z Iranu. Zdjęcie roku przedstawia kobietę stojącą o zmierzchu na dachu domu w Teheranie i krzyczącą słowa protestu kilka dni po wyborach prezydenckich 12 czerwca 2009 r.
- Ta fotografia pokazuje, jak coś się zaczyna, narodziny wielkiej historii - podkreśliła w komunikacie przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer. - Dotyka widza zarwno wizualnie, jak i emocjonalnie.

Kategoria: wydarzenia w zbliżeniu (pojedyncze zdjęcie) - fot. Adam Ferguson, Australia, VII Mentor Program for The New York Times.
Kobieta afgańska ucieka z miejsca samobójczego zamachu bombowego w Kabulu, 15 grudnia 2009 r.
Kategoria: problemy współczesności (reportaż) - fot. Eugene Richards, USA, Getty Images for The Sunday Times Magazine/Paris Match.
Wojna to sprawa osobista.
Kategoria: Przyroda (pojedyncze zdjęcie) - fot. Joe Petersburger, Wegry, National Geographic
Polujacy kingfisher.
Kategoria: wydarzenia (reportaż) - fot. Marco Vernaschi, Włochy, Pulitzer Center.
Guinea Bissau

W sumie w 10 kategoriach wyróżniono 63 fotografów z 23 państw. Oceniono 101 960 zdjęć 5 847 autorów.

 

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.