Vladimír Birgus – Fotografie.
Jindřich Štreit – Fotografie.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Białystok, ul. Warszawska 19.
Wystawa otwarta od 6 września do 2 października 2011 r.
w godzinach 10:00 – 17:30 oprócz poniedziałków.

 

 

Vladimír Birgus i Jindřich Štreit – wystawy w Białymstoku

Vladimír Birgus i Jindřich Štreit podczas wernisażu w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Fot. K. Wojciechowski.

Otwarte równolegle w przestrzeniach wystawowych białostockiego Centrum im. Ludwika Zamenhofa wystawy znanych czeskich fotografów może nie zaskoczą nikogo, kto jest choć trochę zaznajomiony z ich twórczością, ale też i nie rozczarują.

Vladimír Birgus pokazuje fragmenty kontynuowanego od lat cyklu „Coś niewypowiedzianego” w wymiarze pozwalającym zauważyć zarówno ciągłość jak i ewolucję polegającą nie tylko na formalnej decyzji rezygnacji z czerni i bieli na rzecz fotografii kolorowej, ale również na pewnym złagodzeniu drażniącego czasem u tego artysty takiego rozumienia bressonowskiego „decydującego momentu”, które pozwala wprawdzie na uzyskanie interesującej atmosfery i niezwykłego napięcia, ale zbyt często sprowadza je raczej do poczucia dziwności górującego nad dokumentalnym aspektem zdjęcia. Wśród najnowszych zdjęć Birgusa można zobaczyć kilka prac z nowego cyklu „Fauna”, w którym bohaterami są żywe i wypchane zwierzęta fotografowane w bardzo oszczędny i oryginalny sposób.

Vladimír Birgus, Cracow, 2007
Vladimír Birgus, Budapest, 2009
Vladimír Birgus, Miami Beach, 2011
Vladimír Birgus, Wellington, 2010
Vladimír Birgus, From the Fauna series, Bonn, 2009
Vladimír Birgus, From the Fauna series, Liberec, 2008

Jindřich Štreit pokazał przede wszystkim prace, którymi zasłynął i które uczyniły z niego w minionym okresie przestępcę politycznego - zdjęcia z czeskiej wsi sprzed roku 1989 czyli, jak mówią Czesi, sprzed rewolucji. Niepozbawione swoistego humoru spojrzenie na absurdy ówczesnej rzeczywistości sprawia, że nawet oglądane po raz kolejny są atrakcyjne, również dla tych, którzy już nie wychwytują niuansów politycznej poprawności z lat 70. i 80 dwudziestego wieku. Štreit pokazał również swoje nowsze zdjęcia, w których dochowuje wierności zarówno czarno-białej fotografii jak i tematyce wiejskiej, z tym, że teraz fotografuje na całym świecie – w Japonii, Francji, Szwajcarii itd.

Jindřich Štreit, Jiříkov, 1983

Jindřich Štreit, Ruda, 1985
Jindřich Štreit, Arnoltice, 1985
Jindřich Štreit, Pardubice, 1992
Jindřich Štreit, Topolany, 1994
Jindřich Štreit, Třinec, 2000

Podczas otwarcia wystawy obaj artyści opowiadali o swoich pracach a ponadto, ponieważ obaj są wykładowcami obchodzącego właśnie dwudziestolecie Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie, przedstawili prace zarówno innych wykładowców jak i studentów tej bardzo popularnej wśród Polaków szkoły.

K.W.

Wernisaż 6 września 2011, sala ze zdjęciami V. Birgusa. Fot. K. Wojciechowski
W przededniu wernisażu Štreit obchodził 65 urodziny, stąd tort. Fot. K. Wojciechowski

Zobacz też:

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.