Instytut Dziennikarstwa
Uniwersytetu Warszawskiego
Laboratorium Reportażu
Warszawa, Nowy Świat 69
15 kwietnia – 15 maja 2011 r.

 

 

Robert Gajda - ZALEW

Robert Gajda, z serii "Zalew", 2010

Fotografie Roberta Gajdy to bardzo reporterska i wnikliwa relacja z miejsca znanego mu bardzo dobrze, całkowicie wydawałoby się oswojonego. Liczne wizyty na plaży w okolicy gdzie mieszka, nad Zalewem Zegrzyńskim, dały rezultat niezwykle celny i porażający swoją dokumentalną prawdą. Jego zdjęcia wypoczywających tam osób, nie są żadną laurką ani dla tej relaksującej pory roku, ani tym bardziej dla bohaterów tych fotografii. Pokazują ich takimi jakimi oni są, z całą prawdą ich wyglądu i banalnych, niewymuszonych zachowań. Są też niewątpliwie zapisem chwili. Po latach jakie upłyną przekażą te zdjęcia spory fragment wiedzy o tym jak u progu XXI wieku, w nie najpiękniejszym kurorcie, i w niezbyt egzotycznym kraju odpoczywali, cieszyli się słońcem, wodą i letnią kanikułą zwyczajni obywatele. I w tej zwyczajności jest siła tego bardzo ciekawego projektu.

MG

Robert Gajda, z serii "Zalew", 2010
Robert Gajda, z serii "Zalew", 2010

Las, rzeka, pusta plaża. Krajobraz nagich drzew w szarościach chmur szarpanych wiatrem będzie towarzyszył mi przez 6 miesięcy jesieni i zimy, aby na wiosnę znów wybuchnąć kolorami, a w lecie zamienić się w weekendowy kurort. Miejsce, do którego ściągać będą rodziny, dzieci, grupy przyjaciół, zakochani i przypadkowi przyjezdni z dalszych i bliższych okolic.

Wybierają się tu w poszukiwaniu odpoczynku, przywożą ze sobą bagaż polskiej kultury, zwyczajów i zmian jakie zaszły w Polsce i w nas w okresie ostatnich dwudziestu lat. W palące słońcem weekendy oni wszyscy pragną jednego – wypoczywać, cieszyć się życiem, przyrodą i wolnością. Wśród ręczników, leżaków, weekendowych grilli i plażowych parasolek rozkoszują się słońcem, wodą oraz najrozmaitszymi formami rozrywki. Dotknięci konsumpcyjną kulturą zachodu z łatwością wplatają ją we wschodnie zwyczaje pozostałe w spadku po socjalistycznym sąsiedzie.

To miejsce, ci ludzie, ten kulturowy melanż zainspirował mnie do utrwalenia go w cyklu fotografii ZALEW. Jest to wycinek twarzy polskiego społeczeństwa roku 2010. Społeczeństwa Europejczyków wschodu z naszymi wadami, zaletami, brzydotą i pięknem.

Czy naprawdę się zmieniliśmy i jacy będziemy za kolejne 20 lat?

Robert Gajda

Robert Gajda, z serii "Zalew", 2010
Robert Gajda, z serii "Zalew", 2010

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.