Galeria 2b+r
ul. Bukowińska 22 a , Warszawa
20.04. - 2.06.2013.

 

 

Krzysztof Tusiewicz: Paralele

Krzysztof Tusiewicz, Paralele, wystawa w Galerii 2b+r w Warszawie. Fot. M. Grygiel.

PARALELE to wyzwanie rzucone przestrzeniom Islandii i Polski. Pierwsze pojawiło się „Dotknięcie”, czyli Islandia. Ładunek emocji, który odczułem fotografując te krajobrazy postawił następne pytanie. Czy można z porównywalną fascynacją fotografować wokół siebie? Wyznaczyłem obszar w promieniu kilkunastu kilometrów od domu i spróbowałem.

Czy są to paralele? Ja mam w sobie klika odpowiedzi. Ale celem tego doświadczenia jest postawienie tego pytania widzom.
Krzysztof Tusiewicz

Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Islandia, 10
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Islandia, 13
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Islandia, 16
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Islandia, 20

Różnice widoczne są od razu. Krajobraz Islandii jest fotografowany inaczej, bardziej rozlegle, szerokimi panoramami, co wynika z jego topograficznej struktury. Fotografie nasycone są kontrastami czerni i bieli, kamienie, drewno, struktura podłoża wszystko to komponuje się niejako samoczynnie, równoważnie.

Inaczej jest ze zdjęciami, które autor wykonał w swojej okolicy. Tutaj głównym spoiwem jest biel śniegu i łagodne operowanie odcieniami szarości.

Warto dodać, że w obydwu seriach ważną rolę odgrywa niebo i horyzont.

Polski krajobraz jakby się oddala, ten islandzki jest bardziej materialny i konkretny.

Kamienie, skały islandzkie i polskie drzewa nad rozlewiskami to też charakterystyczne elementy, które od razu pozwalają nam odnaleźć właściwą geografię miejsc.

To co łączy obydwie te różniące się od siebie serie...to odczucie dalekiej przestrzeni, tylko w sposób nieznaczny noszące ślady ludzkiej egzystencji.

Czasami warto sobie przypomnieć moc oddziaływania takiej kontemplacyjnej fotografii, w tym zbytnio przyspieszonym świecie.

mg

Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Polska, 01
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Polska, 02
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Polska, 03
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Polska, 05
Krzysztof Tusiewicz, z cyklu Paralele - Polska, 04

Krzysztof Tusiewicz

Absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor zdjęć do kilkunastu filmów fabularnych i kilkudziesięciu filmów dokumentalnych.

Fotografik, reżyser filmów dokumentalnych, wykładowca, producent medialny.

Członek Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (Polish Society of Cinematographers), Związku Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Servas Poland.

Od dwunastu lat współpracuje jako fotografik, reżyser, grafik i edukator z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym "Teatr Grodzki" w Bielsku-Białej. Prowadzi zajęcia z grupami młodzieży dysfunkcyjnej oraz warsztaty twórcze z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Jest autorem opracowań graficznych książek i reżyserem filmów, które były podsumowaniem międzynarodowych projektów realizowanych przy współudziale Unii Europejskiej.

Od jedenastu lat wykładowca przedmiotu "Fotografika i realizacja obraz filmowego" w Towarzystwie Szkolnym im M. Reja w Bielsku-Białej.

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.