Galeria Fundacji ARTon
Warszawa, ul. Mińska 25

 

 

LeoAukcja
czyli Charytatywna Aukcja Sztuki na rzecz Leosia Hueckel-Śliwińskiego

Sala galerii Fundacji ARTon podczas licytacji - na ścianach wiszą licytowane prace. Fot. K. Wojciechowski.
Prowadzący aukcję p. Dariusz Mikołajczak. Fot. K. Wojciechowski.

W Galerii Fundacji ARTon mieszczącej się w kompleksie Soho Factory na warszawskiej Pradze odbyła się (23 lutego 2013 r.) aukcja charytatywna na rzecz Leosia Hueckel-Śliwińskiego, dwulatka cierpiącego na rzadką i groźną chorobę zwaną klątwą Ondyny. Organizatorom udało się pozyskać ponad 100 prac, głównie bezpośrednio od artystów, ale również od kolekcjonerów, stąd pojawiły się prace np. Edwarda Hartwiga czy Zdzisława Beksińskiego (przeważała fotografia, ale były również malarstwo i grafika). O serdecznym podejściu artystów może świadczyć fakt, że Ivo Nikić przekazał na aukcję jedną z dwóch prac, jakie pozostały mu po niedawnym pożarze pracowni na ul. Inżynierskiej.

Licytację w bardzo sympatyczny, „miękki” sposób, odpowiedni do celu aukcji prowadził pan Dariusz Mikołajczak, którego zachętom do wyższego licytowania nie zawsze mogli się oprzeć uczestnicy wydarzenia. Oczywiście tego rodzaju aukcja nie musi być wskaźnikiem tendencji rynkowych a przede wszystkim nie wypada jej w tych kategoriach rozpatrywać, chociaż kolekcjonerzy mieli okazję wyłowienia kilku interesujących prac, takich jak linoryt Wilhelma Sasnala, autorskie rekonstrukcje prac Ryszarda Waśki, Pawła Kwieka czy Anny i Romualda Kuterów. Ważny był cel i to nie tylko finansowy i został on z pewnością osiągnięty. Szczegółowe wyniki można będzie obejrzeć w internecie, tutaj może należy jeszcze tylko dodać, że wszystkie prace zostały sprzedane a ostatnia licytowana praca autorstwa beneficjenta aukcji osiągnęła cenę, jakiej nie udało się uzyskać niektórym artystom o uznanych nazwiskach.

Krzysztof Wojciechowski

 

Publiczność podczas licytacji. Fot. K. Wojciechowski.
Przyjmowanie zleceń telefonicznych podczas licytacji pracy W. Sasnala. Fot. K. Wojciechowski.
Wśród publiczności artyści, którzy ofiarowali prace (m.in. Leszek Szurkowski, Krzysztof Pijarski), rodzice Leo - Magda Hueckel i Krzysztof Śliwczyński (stoją w głębi), organizatorka aukcji Marika Kuźmicz (trzymająca tabliczkę z numerem). Fot. K. Wojciechowski.
Leszek Szurkowski i Andrzej Świetlik. Fot. K. Wojciechowski.

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.