Leica Gallery
Warszawa, ul. Mysia 3, II i III piętro
25 października – 17 listopada 2013 r.

 

 

Jacob Aue Sobol (Magnum Photos)
Arrivals and deparatures

© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Ulaanbaatar, March 2012.
Wystawa w Leica Gallery w Warszawie.

Sława fotograficzna Sobola docierała do Polski już wcześniej. Jego dokonania na polu fotografii, szczególnie czarno białej, którą sobie tak upodobał sprawiła, że został przyjęty w poczet elitarnej i legendarnej grupy fotografów Magnum. Jego wystawy obiegają świat, a on sam nie ustaje w podróży. Po świetnej wystawie „I, Tokyo” prezentowanej m.in. w rodzinnej Danii w słynnym Fotokunstmuseum w 2009 roku - kolejny projekt fotograficzny: podróż na Wschód koleją transsyberyjską. Podobno w pociągu niewiele się działo, więc fotograf wykorzystał swoją eskapadę na różnych poziomach. W fotografiach zapisał geograficzne odległe nastroje, w jego zdjęciach dostrzega się zaineteresowanie odmiennością codziennego życia tych odległych miejsc jakimi dla nas cały czas - mimo rozwoju środków komunikacji i komunikowania się – pozostają: daleki wschód Rosji, Chiny, Mongolia.

Tę odległość geograficzną mocno odczuwa się w tych znakomitych zdjęciach, które są jednocześnie bardzo intymnym i osobistym zapisem. Autor znany jest z tego, że w odległych miejscach świata przebywa długo (tak np. stało się z jego pobytem w Grenlandii) i to zapewne pozwala mu na wnikanie w tkankę ludzką tych społczności. Jego zdjęcia - tak jak nakazuje dawna tradycja Magnum – zawierają spory ładunek ludzkiego uczucia, podziwu dla odmienności i różnorodności, zmieniających się krajobrazów i fotografowanych postaci.

Od jakiegoś czasu Sobol nie fotografuje analogowo, ale na wystawach jego prac wykonanych już cyfrowo nie widać specjalnej róźnicy. Czerń i biel to nadal jego wizytówka, a świat tak przedstawiony nie przestaje być w jego interpretacji zaskakująco ciekawy .

Wystawa w galerii Leica, mieszczącej się w budynku dawnej cenzury z czasów PRL, ma inicjować już regularną działalność tej galerii w tym miejscu. Wczesniej (oprócz wystawy Erwitta) galeria prezentowała swych autorów w centrum Handlowym Blue City na Ochocie. I pomimo tego, że wystawy tam realizowane były na najwyższym poziomie, miejsce to nie miało odpowiedniej rangi.

Na piątkowym otwarciu na ulicy Mysiej pojawiły się setki miłośników fotografii wśród których – jak się okazuje – jest sporo znanych publicznie osób, ludzi mediów, kultury, sztuki czy biznesu. Ta niezwykle wysoka frekwencja na wernisażu, a także znakomite położenie w samym centrum miasta zwiastują spory sukces galerii, podobnie jakw przypadku innych galerii sponsorowanych przez firmę Leica w dużych miastach Europy.

MG

 

© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Beijng, March 2012.
Wystawa w Leica Gallery w Warszawie.
© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Beijng, March 2012.
Wystawa w Leica Gallery w Warszawie.
© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Moscow, March 2012.
Wystawa w Leica Gallery w Warszawie.

 

Jacob Aue Sobol
Fot.: photomondo.dk

Duński artysta, Jacob Aue Sobol, to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Podróżnik i poszukiwacz inspiracji, znany z nietypowego podejścia do fotografii. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, mówi. I porzuca cywilizację na lata, osiedlając się na Grenlandii, by prowadzić życie myśliwego i rybaka. Jednocześnie utrwala na zdjęciach gęstą aurę poufności, wytworzoną przez wspólne przeżycia z ludźmi, których spotyka na swej drodze. Fotografie - efekt tego oryginalnego podejścia do życia i zdjęć, przyniosły mu światowy rozgłos już w pierwszych latach artystycznej działalności.

Jacob Aue Sobol należy do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum, założonej ponad 50 lat temu przez Henri Cartier-Bressona. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie. Każdy z jego projektów zyskuje uznanie: „Sabine” z pobytu w Grenlandii, „I, Tokyo” czy „The Gomez-Brito Family” z Gwatemali.

W galerii Leiki Sobol prezentuje swój najnowszy projekt, fotograficzny zapis podróży Koleją Transsyberyjską: Nigdy tu nie byłem – Rosja, Mongolia i Chiny - to wszystko dla mnie terra incognita. Zastanawiam się, czy mijając każdą wieś, każdy dom, każde drzewo po drodze do Pekinu – dostrzegę związki ludzi i miejsc? Chcę poznać tych ludzi, złączyć się z miejscami, które odwiedzę. Chcę, żeby stały się one moimi miejscami. Choćby na krótką chwilę.

Wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Unikając dosłowności i stereotypów, łączą piękno z nędzą, poczucie zagrożenia z erotyką, intymność z ekshibicjonizmem. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta.

Warszawska wystawa „Arrivals and Departures” jest jedną z pierwszych publicznych odsłon projektu, pokazanego po raz pierwszy wiosną 2012 w berlińskiej galerii C/O.

(Na podst. materiałów prasowych)

 

Zobacz też:

 

Wernisaż wystawy Jacob Aue Sobola Arrivals and Departures w Leica Gallery w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Jacob Aue Sobola Arrivals and Departures w Leica Gallery w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Jacob Aue Sobola Arrivals and Departures w Leica Gallery w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Jacob Aue Sobola Arrivals and Departures w Leica Gallery w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Jacob Aue Sobola Arrivals and Departures w Leica Gallery w Warszawie. Fot. M. Grygiel.

 

VIDEO:
ARRIVALS AND DEPARTURES
Behind the scenes with Magnum Photographer Jacob Aue Sobol

Sun Hee Engelstoft: I followed Magnum Photographer Jacob Aue Sobol around - during his shoot of the project Arrivals and Departures - a journey from Moscow to Beijing with the legendary train. A small portrait of the proces in creating photographs.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.