Trzy wystawy

Dawid Radziszewski otwiera swoją galerię w Warszawie

W piątkowy wieczór (15 lutego 2013) otwarto nową galerię w Warszawie mieszczącą się w niewielkim lokalu przy ulicy Krochmalnej 3. Galeria jest kontynuacją działalności Galerii Pies w Poznaniu.

Na inaugurację - wystawa pt. „Pełnia” austriackiej artystki Birgit Megerle i Marcina Zarzeki.

Nie jest to wystawa fotograficzna – w przypadku Zarzeki są to obiekty wykonane w różnych materiałach (płyty piankowe, taśma samoprzylepna, szkło) a w przypadku Megerle detalicznie opracowane obrazy przedstawiajace osobliwie wystylizowane postaci w estradowej scenerii, jak pisze w tekście wprowadzającym Anette Freudenberger.

I właśnie prace Birgit Megerle momentami mają coś w rodzaju fotograficznej aury, co jest może dobrą zapowiedzią kolejnych wystaw, bo wiadomo już, że za miesiąc galeria zaprezentuje prace fotograficzne Adama Rzepeckiego, jednego z filarów Łodzi Kaliskiej.

Praca Marcina Zarzeki na wystawie w Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie.
Otwarcie wystawy Birgit Megerle i Marcina Zarzeki w Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie.

 

Galeria Leica. Nowe miejsce – i dawno nie było tak wielkiej ilości miłośników fotografii. Ale nie ma się czemu dziwić. Elliott Erwitt – to nazwisko zawsze przyciągnie tłumy. Nie jest to pierwsza wystawa tego wielkiego fotografa w Warszawie – przed pięciu laty Yours Gallery zaprezentowała jego twórczość na wystawie w galerii, która jeszcze mieściła się w biurowcu Metropolitain na pl. Piłsudskiego.

Wtedy to autor, mimo silnego przeziębienia dotarł do Warszawy i był obecny podczas wernisażu. Tym razem zwrócił się do publiczności za pomocą wcześniej przygotowanego nagrania video.

Wystawa w Galerii Leica nie jest odkrywcza – wszystkie te prace doskonale znamy i nieustannie podziwiamy. Organizatorzy ogłosili specjalny fotograficzny projekt w serwisie Flickr. Można tam wrzucać swoje zdjecia z Warszawy zainspirowane twórczością Erwitta lub mu dedykowane. Sam mistrz dokona wyboru i najlepsze według niego zdjęcie nagrodzone będzie albumem zapewne z jego włsanoręcznym autografem. http://www.flickr.com/groups/personalbestforelliot/

Wernisaż wystawy Elliotta Erwitta w Galerii Leica w Warszawie..
Wernisaż wystawy Elliotta Erwitta w Galerii Leica w Warszawie.

Do tej pory galeria Leica prezentowała swoje wystawy na antresoli w centrum handlowym Blue City naprzeciw swego sklepu, więc wydaje się, że teraz będzie miała bardziej reprezentacyjną przestrzeń zlokalizowaną w samym centrum w budynku na słynnej ulicy Mysiej, gdzie w latach PRL mieściła się cenzura. (Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk).

 

Wgalerii Fundacji ARTON na warszawskiej Pradze otwarto w sobotę przedaukcyjną wystawę sztuki zorganizowaną przed charytatywną aukcją na rzecz Leo Hueckel-Śliwińskiego, który jest chorym, wymagającym specjalistycznej opieki medycznej dzieckiem Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego.

Na wystawie tej znalazły się bardzo ciekawe prace wielu bardzo znanych artystów.

I tak np. kilka fotografii Edwarda Hartwiga (w tym zdjęcie ze znanego cyklu „Szatnia w Zachęcie”), Tadeusza Rolke (z cyklu „Tu byliśmy”) zdjęcia Pawła Kwieka, Ryszarda Waśki, Anny i Romualda Kuterów, Teresy Gierzyńskiej, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Kwietniewskiego (Łódź Kaliska), Jolanty Marcolli, Krzysztofa Wojciechowskiego (m.in. z ostatniej grudniowej wystawy „Podwójne ujęcia”), Konrada Kuzyszyna, Zbigniewa Tomaszczuka, Leszka Szurkowskiego, Sławomira Tobisa, Filipa Ćwika, Konrada Pustoły, Adam Pańczuka i wielu innych. Są też prace wykonane w innych technikach, np. najnowszy, z 2013 roku linoryt Wilhelma Sasnala, czy obraz olejny Ivo Nikića.

LeoAukcja - wystawa w siedzibie Fundacji Arton.
LeoAukcja - wystawa w siedzibie Fundacji Arton.
LeoAukcja - wystawa w siedzibie Fundacji Arton.
Linoryt Wilhelma Sasnala.
Prace Jolanty Marcolla (z lewej) i Ryszarda Waśko na wystawie w ARTon.

Każda praca ma cenę wywoławczą 100 złotych – dlatego aukcja, która odbędzie się w sobotę, 23 lutego o godzinie 19:00, będzie niezwykle zacięta i z udziałem licznych nabywców.

W czasie trwania wernisażu został zaprezentowany (po raz pierwszy!) krótkometrażowy film pt. „Klątwa” zrealizowany przez ojca Leo, Tomasza Śliwińskiego. Ten delikatnie i z wielkim wyczuciem zrealizowany zapis bardzo porusza i zapada głeboko w pamięć.

Gdy ogląda się tak wiele dobrych prac – i jeszcze na dodatek w tak dobrym celu, można uwierzyć, że sztuka może nie tylko dawać radość, satysfakcję, zadowolenie – może także pomagać i dawać nadzieję.

I nie jest to - jak powiedziała właścicielka galerii, Marika Kuźmicz - ostatnia aukcja na tak szlachetny cel.

MG

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.