10. jubileuszowa edycja konkursu BZ WBK Press Foto

Zdjęcie Roku w konkursie BZ WBK Press Foto. Fot. Maciej Moskwa
Logo BZ WBK Press Foto

To już kolejna edycja tego konkursu, który na dobre wpisał się do kalendarza ważnych wydarzeń fotografii prasowej. Do konkursu zgłoszono ponad 6 tysięcy zdjęć przesłanych przez 367 fotografów. Jury w składzie: Tadeusz Rolke - przewodniczący, Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała i Tomasz Tomaszewski oceniało propozycje w 6 kategoriach, jako zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Nagrodzono i wyróżniono 41 prac, w sumie 171 fotografii. Oprócz nagród regulaminowych przyznano wyróżnienia specjalne: za Zdjęcie Dekady, za Zdjęcie Roku, Nagrodę Banku Zachodniego WBK, Nagrodę dziennika Rzeczpospolita oraz - po raz pierwszy w historii konkursu  - Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK.

Laureatem nagrody głównej i autorem Zdjęcia Roku 2014 został Maciej Moskwa, freelancer, który zatrzymał w kadrze bojownika Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej w okolicach Maarrat-al-Numan w prowincji Idlib.

- Dla Banku Zachodniego WBK, organizatora konkursu, to ogromny przywilej móc po raz kolejny pokazać serię dobrych zdjęć najzdolniejszych polskich fotografików. Już 10 lat towarzyszymy im w ich pracy i prezentujemy społeczeństwu najlepsze obrazy, które wiele mówią o zmieniającym się świecie. Obchodzony w tym roku jubileusz dał nam pretekst, aby sięgnąć wstecz - do historii konkursu - i przypomnieć Zdjęcia Roku nagrodzone w poprzednich edycjach. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że przez dekadę stworzyliśmy swoisty album minionych wydarzeń, album wciąż otwarty, pisany co roku obiektywem najlepszych fotoreporterów - powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK.

Dziennik "Rzeczpospolita" nagrodził Pawła Wyszomirskiego z agencji Testigo za zdjęcie przedstawiające strażnika pilnującego barykady na Placu Niepodległości w Kijowie w grudniu 2013 r.

W tym roku, z okazji jubileuszu konkursu, Jury przyznało Grand Prix za Zdjęcie Dekady, wybrane spośród dziesięciu Zdjęć Roku wszystkich edycji. Ta jubileuszowa nagroda trafiła w ręce Wojciecha Grzędzińskiego (autora Zdjęcia Roku 2009) za fotografię wykonaną w Gruzji, przedstawiającą mężczyznę rozpaczającego nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na cywilne budynki w mieście Gori. W 2008 r. zdjęcie to obiegło cały świat i było wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach..

Zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji, jak również Zdjęcia Roku dziesięciu edycji oraz Zdjęcie Dekady, będzie można zobaczyć na wystawach pokonkursowych w kilkunastu miastach w całej Polsce. Pierwsza z nich zagości już 11 kwietnia 2014 r. w Olsztynie, w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, a następna - 25 kwietnia 2014 r. w Galerii Skene w Jeleniej Górze.

Tradycyjnie już wystawom towarzyszyć będą bezpłatne, 2-dniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Poprowadzi je Karolina Jonderko, laureatka wielu nagród, w tym International Photography Awards (USA), Photo Annual Awards (Czechy), Foto Visura - Spotlight Grant (USA).

Nagrodzone zdjęcia znajduja się na stronie internetowej BZWBKPRESSFOTO

MG

Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Wyszomirski (Testigo)
Grand Prix Zdjęcie Dekady – Wojciech Grzędziński

 

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.