Galerie de Photographies
Centre Georges Pompidou
Paryż
4 marca - 1 czerwca 2015 r.

Czym jest fotografia?

Galeria Fotografii w Centrum Pompidou, poziom -1. Fot. Miłosz Hermanowicz

Oto pytanie, które postanowili sobie zadać kuratorzy Centrum Pompidou – Clément Chéroux i Karolina Ziębska-Lewandowska. Wystawa trwająca do 1-ego czerwca 2015 roku odbywa się w otwartej zeszłej jesieni Galerie de Photographies (Galeria fotografii), utworzonej na poziomie -1 Centrum Pompidou w celu eksponowania fotograficznych zbiorów Centrum. Program galerii składa się co roku z trzech wystaw: historycznej, tematycznej (opisanej poniżej) i współczesnej. Kuratorzy wybrali sobie za cel szukanie odpowiedzi na tytułowe pytanie wśród praktyków fotografii – samych fotografów. Jednocześnie podkreślając, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, i otwarcie deklarując chęć prowokowania widza do zadawania sobie tego pytania.

Ugo Mulas (1928 - 1973)
Il laboratorio. Una mano sviluppa l'altra fissa. A Sir John Frederick William Herschel
(Le Verifiche, Le laboratoire. Une main développe, l'autre fixe, Verifica 7)
1972, Epreuve gélatino-argentique, 42 x 51,4 cm. Epreuve sur aluminium

Cel ten moim zdaniem wystawa osiąga, gdyż liczne i bardzo ciekawe odpowiedzi wyczytane z prac fotograficznych nie tworzą definitywnego obrazu tego, czym jest fotografia, tym samym zachęcając widza do samodzielnych prób dopełnienia go.

Mariusz Hermanowicz - "Stary aparat"

Najbardziej wnikliwe czy uniwersalne moim zdaniem (i kuratorów) są prace Ugo Mulasa pt. „Le verifiche” (Weryfikacje) przedstawione na wystawie w oddzielonej przestrzeni o czarnych ścianach.

Na wystawie pojawiły się prace dwóch polskich fotografów (z 28 wystawionych prac). „Strefa optyczna” Józefa Robakowskiego i praca jego ucznia z łódzkiej szkoły filmowej i wieloletniego współpracownika Fototapety, Mariusza Hermanowicza pt. „Stary aparat”.

Ciekawa interpretacja tej pracy, wskazująca potencjał twórczy w niespodziankach (technicznych, sytuacyjnych), może być wzbogacona spostrzeżeniem, że omówione tu „niespodzianki” w twórczości Mariusza Hermanowicza były przez niego poszukiwane, pożądane i że wykorzystywał często fotografię, aby przywoływać coś, czego przed obiektywem nie ma. Wydarzenia minione, wydarzenia niedoszłe, wyśnione. „Niespodzianki” przestają być niespodziewane i stają się celem fotografowania, gdy fotografia służy do „zobaczenia” czy dostrzeżenia czegoś, czego nie możemy (już?) zobaczyć.

Wystawie towarzyszy katalog, a raczej prawdziwy album, wydany przez Éditions Xavier Barral, w którym znajdziemy wszystkie teksty i wystawione fotografie.

Wystawa „Qu'est-ce que la photographie ?”, Galerie de Photographies, Centrum Pompidou, Paryż, od 4 marca do 1 czerwca 2015. Wolny wstęp. Album towarzyszący wystawie w cenie 39€.

Miłosz Hermanowicz

Fragment wystawy. Fot. Miłosz Hermanowicz
Fragment wystawy. Fot. Miłosz Hermanowicz
Mariusz Hermanowicz - "Stary aparat"
Strony w katalogu wystawy poświęcone pracy Mariusza Hermanowicza.
Strony w katalogu wystawy dotyczące Mariusza Hermnowicza

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.