Tomasz Tomaszewski
Sugar Town
Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5, 33-100 Tarnów
8.01. – 31.01.2015.

Akt w polskiej fotografii
Artyści: Robert Andre, Jerzy Bednarski, Zdzisław Beksiński, Jan Berdak, Zdzisław Błażejczyk, Marek Borowiecki, Jan Bortkiewicz, Andrzej Borys, Marek Czudowski, Zdzisław Dados, Andrzej Dąbrowski, Witold Dederko, Michał Diament, Jan Benedykt Dorys, Stasys Eidrigevicius, Stanisław Ekier, Bolesław Gardulski, Marek Gardulski, Wojciech Gepner, Wojciech Guzikowski, Włodzimierz Habel, Eugeniusz Haneman, Edward Hartwig, Krzysztof Hejke, Maciej Hnatiuk, Roman Hryciów, Witold Jacyków, Waldemar Jama, Wiktor Jędrzejczak, Roman Joachimowski, Krzysztof Kamiński, Ryszard Karczmarski, Michał Kokot, Piotr Komorowski, Bogdan Konopka, Jerzy Kośnik, Władysław Kowaliński, Tadeusz Kowalski, Andrzej Krynicki, Jacek Kulm, Stanisław Kusiak, Justyna Łada, Zbigniew Łagocki, Maciej Mańkowski, Wanda Michalak, Witold Michalik, Krzysztof Miękus, Lech Morawski, Maksymilian Myszkowski, Janusz Nowacki, Wacław Nowak, Andrzej Olichwier, Władysław Pawelec, Jerzy Piątek, Paweł Pierściński, Andrzej Pilichowski-Ragno, Janusz Piszczatowski, Wojciech Plewiński, Jan Raczyński, Tadeusz Rolke, Andrzej Rutyna, Zofia Rydet, Sergiusz Sachno, Michał Sowiński, Piotr Stasik, Zbigniew Stokłosa, Brunon Szczapiński, Zygmunt Szporek, Maria Śliwa, Andrzej Ślusarczyk, Wacław Wantuch, Jerzy Wardak, Katarzyna Widmańska, Wiktor Wołkow, Sławomir Zieliński, Wiesław Zieliński, Jola Zuchniewicz, Andrzej Zygmuntowicz, Zenon Żyburtowicz.
BWA
ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów
8.12. 2014 – 25.01.2015.

Człowiek
Wystawa Tarnowskiego Towarzystwa Fotografii
z okazji 175 lecia fotografii
Artyści: Piotr Bernacki, Hubert Burzawa, Jan Gomoła, Edyta Kielan, Dariusz Kobylański,
Adam Ksieniewicz, Bartosz Połeć, Przemysław Rura, Tomasz Ssobczak, Konrad Szuszkiewicz
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
ul. Mickiewicza 4, 33-100 Tarnów
28.12.-2014 – 25.01.2015.

Fotograficzne wystawy w Tarnowie

Tarnowskie Centrum Kultury - plakat zapowiadający wystawę T. Tomaszewskiego.

Od pewnego czasu Tarnów nawiązuje do bogatch tradycji fotograficznych. Odbywają się tutaj liczne wystawy, przeglądy, spotkania z fotografią.  Osobą, która starała się skutecznie utrzymywać kontakt z najnowszą fotografią był zmarły w 2010 r.  śp. Bogusław Wojtowicz, dyrektor tarnowskiego BWA. On to w ubiegłej dekadzie sprowadził do Tarnowa szereg ciekwych wystaw wybitnych polskich twórców takich jak Ryszard Horowitz, Wojciech Prażmowski, Andrzej Świetlik, Tomek Sikora, Andrzej Dudziński. Był organizatorem festiwalu Art. Fest, który nadal jest kontynuowany w tym mieście, gdzie działa rónwież bardzo prężnie Tarnowskie Centrum Kultury, które prowadzi wielokierunkową działalność, a znane jest m.in. z odbywającego się co roku festiwalu filmu polskiego pn. „Tarnowska Nagroda Filmowa”. W tym roku odbędzie się już jej 29 edycja. Oprócz filmu, muzyki (świetne regularne koncerty jazzu), działań edukacyjnych, Tarnowskie Centrum Kultury prezentuje regularnie w swoich salach fotografię. Ostatnio miały tu miejsce wystawy m.in. Chrisa Niedenthala, Tadeusza Rolke i Edwarda Hartwiga.

Fragment wystawy Tomasza Tomaszewskiego w TCK. fot. Paweł Topolski

Początek roku 2015 to otwarcie wystawy Tomasza Tomaszewskiego pt. Sugar Town. Znany ze swoich znakomitych materiałów dla National Geographic, autor wielu wystaw i albumów prezentuje tym razem fotograficzny raport z indonezyjskiej wyspy Jawa. W 2011 roku znana holenderska fundacja organizująca również doroczny fotofestiwal zleciła sześciu wybitnym fotografom przygotowanie relacji z miejsc powiązanych w przeszłości ekonomicznie z Holandią. Tomaszewskiemu powierzono dokumentowanie fabryk cukru i codzienne życie miasteczka, w którym taka fabryka się znajduje. W ten sposób powstał bardzo przejmujący  fotoreportaż (o wystawie wspominaliśmy, gdy była prezentowana w Warszawie).

Wystawa T. Tomaszewskiego w TCK, w środku Jan Gomoła. Fot. Paweł Topolski
Spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim podczas wernisażu dn. 7.01.2015. fot. Paweł Topolski

Na spotkaniu w dniu otwarcia 7 stycznia br. autor jednak niewiele opowiadał o tym projekcie, a bardziej skupił się na problemach związanych z wykonywaniem zawodu fotografa, ale nie tylko jako pewnej technicznej umiejętności. Z dużą swadą, opierając się na własnym bogatym zawodowym życiorysie (bardzo ciekawy fragment o początkach znalezienia drogi do fotografowania), opowiadał o filozoficzno-psychologicznych uwarunkowaniach pracy fotoreportera, o relacjach z fotografowanymi ludźmi, o odpowiedzialności, jaką bierze na siebie fotograf ponosząc niejako moralną odpowiedzialność za swoje dokonania. Mówił również o tym, jak fotografia wpłynęła na jego życie, na poznawanie różnych jego aspektów – np. w latach 80. pionierski, kilkuletni projekt o ostatnich żyjących w Polsce Żydach. Na koniec zaprezentował krótki film relacjonujacy najnowszy cykl, nad którym pracuje – o góralach i ich życiu. Oprócz tego licznie zgromadzona publiczność mogła po wernisażu i spotkaniu obejrzeć również specjalny, nie majacy jeszcze oficjalnej premiery film o twórczości Tomaszewskiego pt. „Czarna skrzynka” w reż. Krzysztofa. Kowalskiego i Dawida Garncarka.

Wystawa "Akt w polskiej fotografii", fragment.

Akt to zapewne jeden z najbardziej eksploatowanych motywów w fotografii. Fotograf i wydawca, współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazy Jerzy Piątek zadał sobie trud stworzenia własnego wyboru proponując zestaw na który składa się ponad 100 fotografii 85 twórców. Wystawa w Tarnowskim BWA jest kolejnym miejscem, gdzie zaprezentowano tę ciekawą kolekcję, wcześniej była pokazana w Gdańsku i w Kielcach.

Wystawa "Akt w polskiej fotografii", na pierwszym planie praca Zbigniewa Łagockiego.
Jerzy Piątek: "Akt w polskiej fotografii", Grupa Wydawnicza Foksal / Buchmann (2013)
ISBN: 978-83-62485-96-3


Wiadomo od dawna, że dla pewnej grupy fotografów sztuka aktu stała się tematem wiodącym. Należą do nich Wacław Nowak, Władysław Pawelec, Sergiusz Sachno, Wojciech Plewiński, Maciej Hnatiuk, Zbigniew Łagocki,  Ryszard Krynicki, Lech Morawski, Jola Zuchniewicz, są tacy którzy często ale nie tylko  akty fotografowali: Jerzy Kośnik, Marek Czudowski, Tadeusz Rolke. Natomiast na wystawie odnaleźć można fotografów, którzy nas zaskakują tym, że i oni również zajmowali się aktem, np. Waldemar Jama czy Bogdan Konopka. Do wystawy włączono prace, którch charakter wykracza poza dziedzinę klasycznie rozumianego aktu. Trudno bowiem nie zauważyć, że autotopograficzny cykl Wandy Michalak „World watching” czy Joanny Zastróżnej „Messenger” to prace o przesłaniu  znacznie szerszym niż tylko fotografia nagiego ciała. Ciekawy jest fragment wystawy dotyczący prac artystów chronologicznie najstarszych. Prace Benedykta Jerzego Dorysa, Edwarda Hartwiga, Zygmunta Szporka to przypomnienie, jak tego typu fotografia od razu znalazła sobie uznanie wśród pionierów-klasyków tej dziedziny w Polsce. Oczywiście można zarzucić tej wystawie, że nie otwiera nowych horyzontów, nie pokazuje eksperymentów z przetwarzaniem cyfrowym zdjęć, nie epatuje najnowszymi środkami formalnymi – jest za to  rzetelnym, niejako encyklopedycznym zestawem artystów, którzy akt potraktowali jako inspirujacy i ważny temat w swojej twórczości. Wystawie towarzyszy starannie zredagowany katalog, który staje się tym samym doskonałym przewodnikiem po wystawie. (Jerzy Piątek, Akt w fotografii polskiej, Buchmann Sp. z o.o.)

Wystawa "Akt w polskiej fotografii": Bogdan Konopka.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii", fragment. Prace Edwarda Hartiwga.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii". Zdzisław Beksiński.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii". Edward Hartwig.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii". Benedykt Jerzy Dorys.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii", fragment: Marek Gardulski, Tadeusz Rolke.
Wystawa Akt w polskiej fotografii, fragment.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii", fragment.
Wystawa "Akt w polskiej fotografii", fragment. Prace (od lewej) Piotra Komorowskiego, Wandy Michalak i Andrzeja Borysa.

By dopełnić obrazu fotograficznego Tarnowa w styczniu 2015 trzeba również wspomnieć o wystawie Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które obchodziło przed dwoma laty jubileusz 80-lecia istnienia, i jest niewątpliwie jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych tego typu towarzystw w Polsce.  Impulsem dla powstania tej wystawy była 175 rocznica wynalezienia fotografii przez Daguerre’a. Tytuł „Człowiek” nawiązuje do wcześniejszych, pokonkursowych wystaw Towarzystwa z lat 1980,1987, i 1989 roku i jest luźnym zestawem fotografii wykonanych przez członków Towarzystwa w ostatnim okresie.

„Pokazywane fotografie cechuje duża różnorodność, bo pod określeniem „człowiek” kryje się wręcz niogarniona tematyka i moc skojarzeń. Tak więc są portrety ludzkich twarzy, zdjecia atrybutów spełnianych w społeczeństwie funkcji, żywiołowe obrazy z koncertów, uchwycone sytuacje z życia, ale też upozowane fotografie modowe czy przedstawienia skłaniające do odczytań symbolicznych” – pisze Beata Stelmach-Kutrzuba w relacji na łamach tygodnika TEMI.

Wystawa wygląda bardzo okazale, a przyczynia się do tego jeszcze reprezentacyjne foyer Teatru im. Ludwika Solskiego, gdzie wystawa jest prezentowana.

Fragment wystawy TTF pt. "Człowiek" w Teatrze im. L.Solskiego w Tarnowie.
Fot. Wojciech Kobylański i Kinga Filipiak

Jeśli dodać do tego stałą wystawę fotografii związanych z tarnowskimi Żydami wokół ocalałej bimy ze starej synagogi, to można powiedzieć, że fotografia stanowi waży element kulturalnej oferty miasta. 

MG

Siedziba BWA w Tarnowie, pałacyk w Parku Strzeleckim.

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

Tomasz Tomaszewski: Sugar Town, Elmina, wystawa w NEY Gallery & Prints w Warszawie (2014)

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.